8 mitów na temat programowania i programistów

Wokół zawodu programisty narosło wiele mitów. Pamiętaj, że tylko część z nich jest prawdziwa. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie abyś zaczął przygodę z kodowaniem.


8 mitów o programowaniu i programistach

"Zwykli użytkownicy" często postrzegają osoby uprawiające zawody informatyczne jako kosmitów. Wielu nie ma jednak świadomości, że dysponuje cechami, które są przydatne również w tej profesji. Poniżej zestaw 8 mitów na temat programistów.

Żeby zostać programistą, trzeba mieć talent do matematyki

Nieprawda. Liczy się zdolność logicznego myślenia – nie trzeba być wybitnym matematykiem, aby móc odróżniać przyczyny od skutków. Umiejętność rozumowania, jak coś działa i dlaczego tak a nie inaczej determinuje, czy dana osoba sprawdzi się w zawodzie programisty.

Zobacz również:

  • W Twoim iPhonie brakuje pamięci? Sprawdź, jak łatwo zwolnić miejsce na nowe zdjęcia i aplikacje
  • 1/4 Polaków chce pracować w IT. Poznaliśmy przyczyny takich decyzji

Żeby zostać programistą, trzeba studiować informatykę

Nieprawda. Studia informatyczne są przydatne, jeżeli chce się zdobyć szeroką wiedzę na temat różnych aspektów informatyki. Ta wszechstronność wymusza jednak na adeptach informatyki dokształcanie się na własną rękę w konkretnym języku programowania.

Podstaw programowania można nauczyć się w sześć tygodni

Prawda. Język programowania można w drodze intensywnej nauki poznać w sześć tygodni, co potwierdzają historie absolwentów bootcampów programistycznych. Jego opanowanie na poziomie mistrzowskim może trwać jednak latami.

Pracodawca zwraca uwagę na wykształcenie

Częściowo prawda. Dyplom ukończenia wyższych studiów informatycznych bywa atutem, ale nie kluczowym. Rekruterzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na doświadczenie w zawodzie oraz zrealizowane projekty i stopień znajomości technologii.

Programowanie jest zawodem dla introwertyków

Nieprawda. Miękkie umiejętności - jak kompetencje komunikacyjne czy współpraca w grupie – mają również duże znaczenie. Rekruter w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi zarówno poziom znajomości technologii, jak i umiejętności dzielenia się wiedzą i pracy w grupie.

Programowanie to typowo męskie zajęcie

Nieprawda – chociaż statystyki sugerują co innego. Kobiety programistki osiągają analogiczne rezultaty do swoich męskich kolegów. Wciąż jest ich jednak mniej.

Programiści dobrze zarabiają

Prawda. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana pensji na stanowisku programisty JavaScript / developera front-end wynosi 5200 zł brutto. Statystyczny programista webowy do ręki dostaje więc przeciętnie ponad 3 600 zł.

Każdy powinien uczyć się programowania

Prawda. Dzięki łatwemu dostępowi do kursów i materiałów dydaktycznych każdy może spróbować sił w programowaniu. Nauka kodowania pozwala rozwijać inne umiejętności, np. logiczne myślenie i ułatwić komunikację z działem IT.

Z mitami na temat programowania rozprawili się eksperci z Coders Lab.