8 najlepszych gier i technologii z GDC 2010

Rewolucyjna platforma do gier OnLive, wzorowany na Wiimote kontroler PlayStation Move dla konsoli Playstation 3, zapowiedzi takich tytułów jak Portal 2, Deus Ex: Human Revolution, Civilization V czy Battlestar Galactica Online - to tylko część nowości przedstawionych podczas Game Developers Conference 2010. Zobacz jakie technologie, gry i rozwiązania będą wielkimi hitami branży rozrywkowej w 2010 roku!

Tegoroczna konferencja Game Developers Conference 2010 organizowana przez pionierów wirtualnej rozrywki już za nami. Podczas GDC 2010 zaprezentowano dziesiątki gier oraz technologii, które w najbliższych miesiącach będą determinowały naszą zabawę na konsolach i pecetach. Przedstawiamy 8 najciekawszych naszym zdaniem rozwiązań i tytułów z GDC 2010:

1. Portal 2

Portal 1

Portal 1

W momencie odbierania przez Gabe'a Newella, współzałożyciela Valve, nagrody Pioneer Award, na Sali konferencyjnej wyświetlono komunikat blue screen Windows ze zmienioną treścią. Zamiast klasycznego napisu "Windows" widzowie zobaczyli "GLaDOS" - co było nawiązaniem do zakończenia pierwszej części gry Portal. Treść komunikatu okazała się szyfrem, który rozpracowała społeczność fanów Portal 2 na forum jednej z grup Steam. Wniosek? Studio Valve podczas GDC 2010 w dość zabawny sposób dało nam do zrozumienia, że oficjalna prezentacja Portal 2 odbędzie się podczas nadchodzących targów E3.

Jest na co czekać! Z zebranych dotychczas informacji wynika, że Portal 2 wprowadzi na rynek gier sporo innowacji. Autorzy zapowiadają, że "Portal 2 będzie pełnoprawną grą, w przeciwieństwie do Portalu 1, który był tylko testem". Wiadomo już, że tytuł zaoferuje m.in. kampanię dla dwóch graczy w trybie kooperacji, jeszcze lepszą niż pierwsza część fizykę rozgrywki oraz nowe elementy otoczenia komplikujące zabawę (m.in. sześciany z lustrzaną powierzchnią).

Przypomnijmy, że pierwsza część gry Portal została w branży uznana za jeden z najlepszych tytułów 2007 roku. Rozgrywka w Portal polega na zabawie z urządzeniem tworzącym wejścia i wyjścia z portali na ścianach, przemieszczaniu się przez nie oraz znajomości podstawowych praw fizyki.

2. PlayStation Move dla Playstation 3

Nowy kontroler PlayStation Move dla konsoli Playstation 3 to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego GDC 2010. Sony po raz pierwszy oficjalnie nazwało swój system sterowania gestem, który zamierza wprowadzić jako dodatek do PS3. Wreszcie jednak - firma wytłumaczyła na czym będzie polegać zabawa z nim i zaprezentowała kilka gier, w których będzie go można wykorzystać.

PlayStation Move to system kontroli gestem składający się z dwóch urządzeń, które użytkownik trzyma w rękach oraz kamery PlayStation Eye. Sensory ruchu zamontowane w kontrolerach wraz z kamerą śledzą gesty użytkownika i poprzez konsolę przekładają je na zachowanie wirtualnej postaci w grze.

Jeden z kontrolerów posiada wbudowaną gałkę analogową odpowiedzialną za poruszanie się postaci w wirtualnym świecie gry. Oba urządzenia zawierają przyciski, które rozszerzają ich funkcjonalność o klasyczne akcje. PlayStation Move może posłużyć m.in. do wygodnego grania w wirtualnego tenisa, strzelania z łuku czy walki mieczem i tarczą. Urządzenia trzymane w rękach będą łączyć się konsolą za pomocą przekazu Bluetooth. PS3 obsłuży do czterech kontrolerów w jednym momencie.

PlayStation Move będzie można nabyć nie tylko oddzielnie, ale również w pakiecie z PlayStation Eye i jedną grą za mniej niż 100 dolarów lub w ramach nowego zestawu PS3 z kontrolerem i kamerą.

Wśród gier wykorzystujących technologię wymieniono m.in. LittleBigPlanet, EyePet, Sports Champions, Gladiators Duel (tytuł roboczy), SOCOM 4, Tiger Woods 2010, Brunswick Pro Bowling, TV SuperStars, Slider i wiele innych.