8 shooterów które nie są Battlefieldem ani Call of Duty.

Modern Warfare oraz Battlefield są dobrze znanymi grami które rozpowszechniły shootery na większą skalę. Oczywistą jednak sprawą jest fakt że rodzaj ten do zaoferowania więcej niż tylko hiper realistyczne FPS'y. Poniżej zaprezentuję listę gier w które warto zagrać nawet jeśli nie jesteśmy specjalnymi fanami tego gatunku.

Warsow (PC)

Gra oparta na bardzo mocno zmodyfikowanym silniku Quake II - Qfusion. Ten darmowy FPS koncentruje się na zastosowaniu "trick jumpów", czyli rocket jumpowania a także ślizgów po rampach i skoków po ścianach, to wszystko odbywa się w ogromnym tempie, pozwalając nam przeżyć nieco inny styl gry, w którym postacie są bardzo zwinne i szybkie. Zapraszam również do trailera gry.

Rage (PC, PS3, Xbox360)

Światy post-apokaliptyczne zwykle kojarzone są z wymarłymi pustkowiami, wyniszczonymi miastami i tego typu dziurami. Rage posiada wszystkie te lokacje i na dodatek potrafi sprawić aby były przyjemne dla oka. Wszystko to za sprawą silnika graficznego id Tech 5, oraz specjalnej uwagi którą twórcy gry poświęcili przy tworzeniu lokacji, które z kolei budują niesamowity klimat gry. Sam gameplay nie wprowadza jakichś specjalnych rewolucji, ale spełnia swoje zadanie jako dobry shooter osadzony w klimatach science-fiction.

Hard Reset (PC)

Gra twórców innego bardzo niedocenionego FPS'a, Painkillera. Hard Reset ukazał się tej jesieni, jest to produkt bardzo mocno inspirujący się światem wykreowanym w Blade Runnerze. Produkt ten jest satysfakcjonujący i prostoliniowy, nie próbując być czymś czym shooter nie jest. Gra nieco cierpi na powtarzalność, nadrabia to jednak żywym gameplay'em i ładnym cyberpunkowym wyglądem.

Zapraszam również do przeczytania obszernej recenzji gry tutaj.

Uncharted 3: Drake’s Deception (PS3)

Owszem, ten tytuł shooterem jako takim nie jest ponieważ zawiera również elementy innych gatunków, takich jak sekcje platformowe lub zagadki. Jest to jednak powód rekomendacji, ponieważ nie wszyscy gracze są zainteresowani nieprzerwaną sieczką, i chcieli by zagrać w coś z dobrą historią i bez nieprzerwanego strzelania.

Nuclear Dawn (PC)

Z pewnością jedna z mniej znanych gier wśród przedstawionych tytułów, Nuclear Dawn opisać można jako połączenie FPS'a oraz RTS'a, bez zaniedbywania żadnego z obu aspektów. Gra powstała jako mod na silniku Source jednak z czasem stała się komercyjnym projektem, wciąż pozostając na tym samym enginie. Produkt dostępny do zakupu na platformie Steam. Tu również zapraszam do recenzji, którą znajdziecie pod tym adresem.

House of the Dead: Overkill - Extended Cut (PS3)

Ten tytuł może nie przypaść do gustu każdemu. Jeśli jednak widzicie coś ciekawego w odstrzeliwaniu głów martwym klaunom i striptizerkom w grze przedstawionej w klimacie kiepskiego filmu z lat 70, to House of the Dead: Overkill jest dla was. Gra oryginalnie została wydana na Wii, jednak ta ekskluzywna dla PS3 wersja zawiera tak wiele dodatków iż praktycznie można nazwać to całkiem nowym produktem.

Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu (PC)

Ta gra jest co prawda podobna do BF'a oraz MW, jednak jej realizm objawia się pod nieco innym kątem. Owszem, mamy tu poważną interpretację walki, gra jednak w ciekawy sposób usuwa jakikolwiek interfejs, np. zmuszając nas do sprawdzania magazynka aby wiedzieć ile zostało nam pocisków. Gra zawiera również opcję przejścia całej kampanii z punktu widzenia Niemców.

Resistance 3 (PS3)

Resistance 3 jest dowodem na to że Insomniac nadal potrafi dostarczyć nam FPS'a który potrafi trzymać w napięciu i zainteresowaniu. Nie chodzi tu również o nowe gatunki Chimer czy pukawki ale o to jak zaprojektowane są poziomy oraz jak bardzo wartka jest akcja tej gry, dzięki czemu można uznać ten tytuł za więcej niż kolejny niechciany sequel.