80 GB w notebooku

IBM wprowadza do sprzedaży nowe dyski twarde przeznaczone do montażu w komputerach przenośnych. Ich pojemność wynosi aż 80 GB, co sprawia, że są to "największe" dostępne na rynku dyski dla notebooków.

Nowe "twardziele" produkowane są z wykorzystaniem zmodyfikowanej wersji technologii Pixie Dust, polegającej na rozdzieleniu warstw magnetycznych dysku warstwą rutenu o grubości zaledwie trzech atomów. Tym razem zwiększono dodatkowo liczbę warstw magnetycznych do 3 (pierwotnie dyski oparte na Pixie Dust wykorzystywały 2 warstwy magnetyczne rozdzielone 1 warstwą rutenu).

Dysk nazwano Travelstar 80GN, co sugeruje, że poza pojemnością nie różni się on od poprzednich dysków z tej serii. IBM zapowiada jednak, że już niedługo wprowadzi do sprzedaży dyski "mobilne" pracujące z prędkością 7200 rpm. Pozwoli to na znaczne zwiększenie ich wydajności.

Travelstar 80GN pracuje z prędkością obrotową 4200 rpm i dysponuje buforem o pojemności 8 MB. W porównaniu z poprzednimi modelami dysków Travelstar IBM zredukował także o 4 dB poziom hałasu emitowanego podczas pracy dysku.