80 tysięcy nowych wirusów w październiku

G DATA Software w październiku bieżącego roku wykryła w Intenecie aż 80 389 nowych wirusów. Firma przygotowała zestawienie, z którego dowiadujemy się, jakiego rodzaju szkodniki były najbardziej aktywne.

Największy odsetek stanowiły konie trojańskie, do których zaliczało się 30,3% nowych szkodników. Były one odpowiedzialne m.in. za próby wyłudzania haseł do kont w bankach internetowych oraz kluczy rejestracyjnych oprogramowania. Na drugim miejscu, z udziałem na poziomie 23%, znalazły się backdoory. W wypadku przeprowadzenia skutecznego ataku przyłączały one komputery użytkowników do sieci botnetów. Pecety-zombie były następnie wykorzystywane do masowego rozsyłania spamu. Ostatnie miejsce na podium przypadło downloaderom, do których należało 21,4% wykrytych wirusów. Pobierały one z Sieci szkodliwe oprogramowanie i podejmowały próby neutralizacji zabezpieczeń systemu. W pierwszej piątce znalazły się także programy szpiegujące (14,6%) oraz należące do kategorii adware (4,3%).

Przedstawiciele G DATA podkreślają, że rok 2008 jest absolutnie rekordowy pod względem ilości nowych, szkodliwych programów. Firma zachęca użytkowników do regularnego instalowania aktualizacji systemu i oprogramowania oraz do korzystania z aplikacji zabezpieczających przed działaniem wirusów i cyberprzestępców.


Zobacz również