802.11n - kompromis osiągnięty?

Nieoficjalnie mówi się, że grupa robocza IEEE pracująca nad standardem 802.11n (szybkie sieci Wi-Fi) osiągnęła kompromis. Istnieje więc nadzieja, że już wkrótce poznamy założenia nowej specyfikacji, na którą ze zniecierpliwieniem oczekują producenci urządzeń bezprzewodowych.

Po powołaniu w połowie ubiegłego roku do życia grupy roboczej 802.11n, niektórzy dostawcy rozwiązań WLAN - w tym Intel, Cisco i Atheros - założyli kilka miesięcy później konsorcjum EWC (Enhanced Wireless Consortium), które przedstawiło swoje własne propozycje.

Od tego czasu prace na standardem napotykały na kłopoty, ponieważ obie strony nie mogły wypracować wspólnej propozycji standardu. Obecnie grupa 802.11n przyjęła wiele propozycji zgłoszonych przez EWC, uzupełniając je o swoje założenia. Jedna z istotnych technologii zaproponowana przez EWC i zaakceptowana przez grupę 802.11n nosi nazwę "low-density parity check mode" (mechanizm korekcji błędów).

Sieci oparte na standardzie 802.1n pracują z szybkością ponad 100 Mb/s, oferując jednocześnie usługi QoS. Dlatego użytkownicy będą mogli przez nie transmitować w czasie rzeczywistym strumienie danych multimedialnych, takie jak sesje TV. Przez radiowe połączenie 802.11n będzie można transmitować jednocześnie co najmniej 50 rozmów telefonicznych VoIP.

Będzie to możliwe między innymi dzięki stosowaniu wielosegmentowych anten oraz specjalnej metodzie kodowania danych (space-time block code). Połączenia 802.11n będą też miały dużo większy zasięg niż standardowe połączenia Wi-Fi.

Inne nowe technologie wprowadzone do standardu 802.11n to: agregowanie pakietów i szybkie potwierdzanie przez sieć LAN odbioru danych. Sieć LAN nie będzie już musiała potwierdzać odbioru każdego pakietu, ponieważ pakiety będą grupowane w bloki i sieć będzie potwierdzać odbiór całego bloku.