810 dla oszczędnych

Kto z nas zwraca uwagę na chipset płyty głównej? W najbliższej przyszłości coraz częściej będziemy musieli to robić.


Kto z nas zwraca uwagę na chipset płyty głównej? W najbliższej przyszłości coraz częściej będziemy musieli to robić.

Twarde dyski, procesory, karty graficzne - na te komponenty najczęściej zwracamy uwagę kupując nowy komputer. Kto z nas zwraca uwagę na chipset płyty głównej? W najbliższej przyszłości coraz częściej będziemy musieli to robić.

Na rynku dostępne są już komputery z nowymi chipsetami Intel i810 i procesorami Celeron. Nowy chipset zastępuje tradycyjną kartę graficzną lub zintegrowany z płytą procesor graficzny. Chipset i810, stosowany jedynie w komputerach z procesorami Celeron, jest wystarczająco mocny, by zaspokoić potrzeby wielu użytkowników. Testowane przez nas trzy komputery z nowym chipsetem: Compaq Deskpro EN C466, Dell Dimension L466 i Optimus Young działały porównywalnie do komputerów z procesorami Celeron i kartami graficznymi AGP z 8MB RAM lub podobnymi kartami zintegrowanymi z płytą główną.

810 dla oszczędnych

Komputery z Celeronami i chipsetem i 810

Chipset i810 nie może wyświetlać obrazu o rozdzielczości wyższej niż 1280x1024 i głębi koloru większej niż 24 bity. Nie pozwala też zmienić lub rozszerzyć właściwości karty graficznej. Tak więc gracze, użytkownicy 19-calowych monitorów czy osoby ceniące elastyczność rozbudowy powinny poszukać innego rozwiązania.

Sztuczki pamięci

810 dla oszczędnych

Chipset 810 wbudowany jest w płytę główną - nie można go wymienić na inny.

Choć producenci tanich komputerów oferowali rozwiązania zawierające zintegrowane z płytą główną karty graficzne, dźwiękowe i modemy, Intel i810 jest pierwszym chipsetem z procesorem graficznym. Chipset produkowany jest w trzech wersjach. Najbardziej zaawansowana zawiera 4 MB pamięci podręcznej wyświetlacza, obsługuje twarde dyski ATA-66 i zawiera do sześciu gniazd PCI. Pozostałych dwóch nie wyposażono w pamięć podręczną i obsługują mniejszą liczbę gniazd. Najprostsza wersja dodatkowo obsługuje tylko dyski ATA-33.

Chipset i810 wykorzystuje do obsługi zadań graficznych pamięć podręczną - 64 MB w przypadku Della i Compaqa i 128 MB - w przypadku Optimusa. Rezerwuje on dynamicznie część pamięci niezbędną do obsługi grafiki. 4 MB pamięci podręcznej używane jest do obsługi efektów wykorzystywanych głównie w grach (patrz szczegóły na ilustracji). Większość producentów będzie prawdopodobnie używać najbardziej zaawansowanej wersji chipsetu z pamięcią podręczną. Koszt dodatkowy jest minimalny. Jak nieoficjalnie poinformował nas jeden z amerykańskich producentów, testy wykazały, że chipset i810 bez pamięci podręcznej działa od 25 do 30 punktów wolniej w przypadku obsługi grafiki.

W domu

810 dla oszczędnych
Sądząc na podstawie testów, komputery z procesorem Celeron 466 i 500 MHz oraz chipsetem i810 powinny zadowolić wielu użytkowników o mniej zasobnych portfelach. W naszym teście PC WorldBench 98 Dell i Compaq uzyskały odpowiednio po 200 i 203 punkty - niewiele mniej niż trzy porównywalne z nimi komputery. Optimus, dzięki lepszemu wyposażeniu i szybszemu procesorowi - 218 punktów. W teście aplikacji graficznych różnica była jeszcze mniejsza. We wszystkich przypadkach komputery z chipsetem i810 dorównywały lub przewyższały "przeciwników", wyposażonych w karty graficzne z 8 MB RAM firm nVidia, ATI i Matrox (patrz tabela).

Dell Dimension L466 zawierał czytnik 17X-40X, twardy dysk o pojemności 9,1 GB i modem 56K. Compaq Deskpro EN C466 wyposażono w dysk o pojemności 4,6 GB, czytnik CD-ROM 12-32X i kartę sieciową. Najbogatsze wyposażenie miał Optimus Young (Celeron 500 MHz, 128 MB RAM, kartę dźwiękową i twardy dysk o pojemności 9 GB).