9 Clues 2: The Ward - psychiatryk pełen tajemnic

9 Clues 2: The Ward to gra, w której para detektywów przybywa do szpitala psychiatrycznego i na dzień dobry staje się świadkami śmierci jednego z lekarzy. A dalej? Dalej... jest jeszcze ciekawiej.

Wypada zacząć od tego, że gra jest drugą częścią kryminalnej serii 9 Clues (9 Poszlak), której poprzednia odsłona nosiła nazwę The Secret of Serpent Creek. Nie trzeba jednak jej znać, aby dobrze się bawić. Osią rozgrywki jest śledztwo w sprawie śmierci lekarza, które jednak szybko się komplikuje, a w położonym na wyspie szpitalu psychiatrycznym dochodzi do krwawych wydarzeń. Trudno powiedzieć coś więcej o historii bez zdradzania szczegółów psujących elementy zaskoczenia, których jest tu mnóstwo. Gameplay łączy w sobie elementy prostej przygodówki z mini-grami logicznymi oraz scenami, gdzie należy szukać ukrytych przedmiotów (alternatywa to gra w mahjonga). W przeciwieństwie do innych gier wydanych przez Artifex Mundi, w The Ward pojawia się mniej tych ostatnich zabaw, a większy nacisk położony został na eksplorację lokacji oraz znajdowanie i używanie przedmiotów. Trzeba zaznaczyć, że zagadki nie są zbyt trudne i rzadko zdarza się, aby gracz musiał korzystać z podpowiedzi - nawet na najwyższym poziomie trudności.

Jednym z lepszych pomysłów, zastosowanych w grze, jest Tryb Detektywa. Gdy gracz wkracza do lokacji, w której rozegrała się jakaś burzliwa scena (np. walka), musi odszukać na planszy wszystkie przedmioty świadczące o tym wydarzeniu (jak np. przewrócone krzesło), a następnie ułożyć je w logicznej kolejności. Sukces nagradzany jest retrospekcją, w której można obejrzeć daną scenę. To dość nowatorskie rozwiązanie, które znacznie uatrakcyjnia zabawę. Poza tym mamy tu standard dla tego typu gier, a więc całkowitą liniowość fabuły, brak jakichkolwiek opcji dialogowych, a także żadnej możliwości używania przedmiotów na miejscach do tego nie przeznaczonych - np. mając lupę należy ją wręczyć jednemu z pacjentów. Próba użycia jej na jakimkolwiek przedmiocie nie przyniesie rezultatu. Trochę szkoda, ale na plus należy policzyć klimat zabawy, który może kojarzyć się nieco z filmem "Wyspa Tajemnic".

PODSUMOWUJĄC

9 Clues 2: The Ward to pozycja udana, która wybija się nieco ponad średniaki HOPA dzięki klimatowi oraz Trybowi Detektywa. Choćby dlatego warto ją poznać, a jeżeli kogoś zaciekawiła powyższa recenzja, polecam demo, które znajduje się tutaj. Niestety, nie w momencie pisania nie ma ono polskiej wersji językowej.

PLUSY:

+ klimat, Tryb Detektywa, historia pełna niespodziewanych wydarzeń

MINUSY:

- proste zagadki, brak swobody działania, nieco toporne animacje

Ocena końcowa: -4/6

Wydawca: Artifex Mundi

Wydawca PL: Artifex Mundi

Producent: Tap It Games

Wymagania systemowe:

  • OS:Windows XP, Vista, 7,8
  • Procesor 1.6 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta graf. 256 MB
  • DirectX:9.0
  • 1.4 GB HDD
  • wersja językowa: angielska

Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10