9 lat więzienia dla hakera

Sąd w Charlotte w Stanach Zjednoczonych skazał Briana Salcedo na 9 lat więzienia za włamanie do systemu komputerowego firmy Lowe's Home Improvement. Jest to najwyższa kara za przestępstwo komputerowe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Salcedo, wraz z dwoma wspólnikami, usiłował wykraść dane o kartach kredytowych klientów firmy. Matthew Martens, prokurator federalny, oświadczył, iż wymiar kary odpowiada potencjalnym szkodom, jakie mogły przynieść działania Salcedo. Przedstawiciele Lowe's Home Improvement uspokajają, że hakerzy nie zdołali wykraść żadnych cennych informacji

Dwaj pozostali oskarżeni w tej sprawie wciąż oczekują na wyroki. Jeden z nich - Adam Timmins - jest jedną z pierwszych osób, skazanych za proceder zwany "wardriving" - czyli wyszukiwanie za pomocą anteny bezprzewodowych połączeń internetowych, podatnych na atak.

Hakerzy użyli techniki "wardriving" do włamania się do systemu jednego ze sklepów Lowe's Home Improvement w Southfield (w stanie Michigan). Nastepnie wykorzystali to połączenie, aby dostać się do komputera centralnego, na którym zainstalowali oprogramowanie przechwytujące informacje o kartach kredytowych.

Proces odbył się w Charlotte, gdyż tam właśnie znajduje się specjalny oddział FBI, przeznaczony do zwalczania przestępstw komputerowych.

Wyrok, jaki otrzymał Salcedo, przewyższył tym samym karę dla znanego hakera, Kevina Mitnicka, który w więzieniu spędził 5,5 roku. Mitnick naraził na miliony dolarów strat takie firmy jak Motorola, Novell, Nokia i Sun Microsystems.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: