9 netbooków na które czekamy

Do netbooka przekonuje się coraz więcej użytkowników komputerów przenośnych. Mobilne maluchy są lekkie, najczęściej długo pracują na baterii i są wystarczająco wydajne aby zapewnić sprawną pracę z popularnymi aplikacjami użytkowymi. W najbliższych miesiącach czeka nas wysyp arcyciekawych modeli, które już teraz prezentujemy wam w naszym subiektywnym przeglądzie obiecujących nowości.

Część z proponowanych przez nas Netbooków pojawiła się już na rynkach w USA i Japonii, inne mieliśmy okazję zobaczyć na zakończonych kilka dni temu tajwańskich targach Computex 2009. Oto najgorętsze netbooki, na które naszym zdaniem warto czekać.

9 netbooków na które czekamy

Asus Eee PC T91 Touch

Asus Eee PC T91 Touch

O tym, że czeka nas wysyp netbooków z ekranem dotykowym wiedzieliśmy od dłuższego czasu. Mieliśmy już okazję testować model tego typu opracowany przez Gigabyte’a - M912. Teraz swój model pokazał Asus. Komputery z dotykowymi ekranami zasilą serię 901. Pierwszy model tej serii, Asus Eee PC T91 Touch, wyposażony został w ekran dotykowy o przekątnej 8,9 cali oraz podstawkę umożliwiającą obracanie panelu nawet o 180 stopni. Szereg dodatkowych możliwości zapewnia również zintegrowany moduł GPS i 3G, tuner DVB-T TV oraz FM transmiter, który znacznie ułatwa pełne wykorzystywanie możliwości audio urządzenia - chociażby podczas długiej podróży samochodem. Sam Asus Eee PC T91 Touch powinien trafić do krajowych sklepów już wkrótce, a jego cena będzie oscylowała w okolicach 2 tys zł.

9 netbooków na które czekamy

Sony Vaio P

Sony VAIO P

Sony VAIO P w zamierzeniu producenta ma być czymś znacznie więcej niż tylko zwykłym komputerem przenośnym. Firma twierdzi, że wybór tego urządzenia oznacza przyjęcie pewnego stylu życia. Sony VAIO P mierzy 9,6 x 4,7 x 0,9 cali, czyli mniej więcej tyle, ile zapełniona koperta biznesowa. Dzięki temu jego waga wynosi zaledwie pół kilograma. Mimo to, projektantom udało się wyposażyć urządzenie w niezłe komponenty - procesor Intel Atom 1,33 GHz, 2GB pamięci RAM oraz dysk 160 GB SSD lub 60 GB HDD do wyboru. Całość uzupełnia 8-calowy wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 1600 na 788 pikseli, który doskonale nadaje się do przeglądania zasobów sieci. Dodatkowe możliwości Sony VAIO P to m.in. obsługi sieci Ethernet, WiFi i Bluetooth, a także moduł GPS, kamera internetowa z mikrofonem, HSDPA, dwa złącza USB i czytnik kart pamięci. Wbudowana bateria wystarcza na cztery godziny pracy. Niestety, urządzenie bazowo działa na systemie Windows Vista Home Premium co przy 2GB RAM i nie najmocniejszym procesorze nie jest najszczęśliwszym wyborem. Nieco odstrasza również cena Sony VAIO P - 900 dolarów to dużo więcej niż kosztują dotychczas oferowane netbooki.

9 netbooków na które czekamy

HP Mini 110

HP Mini 110

Na Computeksie można było zobaczyć prototypowe egzemplarze netbooków HP Mni 110 Mi, który ma być netbookiem pod względem obsługi zbliżonym do smartfona. Ciekawie prezentuje się interfejs użytkownika - jednym przyciskiem można uzyskać dostęp do najczęściej wykorzystywanych aplikacji - przeglądarki internetowej czy pakietu biurowego. HP samodzielnie opracowało interfejs, który bazuje na systemie operacyjnym Linux. 110 Mi ma 10,1-calowy ekran, do 2 GB pamięci RAM i 250-gigabajtowy dysk twardy. Przewidywana cena takiej konfiguracji to ok 280 USD. W planach HP jest także wersja Mini 110 XP, która pracuje pod kontrolą Windows XP. Oba komputery wyposażone będą w procesory Intel Atom N270 i 280. Mini 110 XP wyposażony będzie w 1 GB pamięci RAM, 160-gigabajtowy dysk twardy oraz opcjonalny procesor wideo Broadcom, który sprzętowo wspiera dekodowanie filmów HD. Komputer pojawi się w sklepach w USA w czerwcu, a jego cenę ustalono na 330 USD.

9 netbooków na które czekamy

Always Innovating Touch Book

Always Innovating Touch Book

Arcyciekawy netbook firmy Always Innovating wyróżnia się kilkoma unikalnymi cechami. Po pierwsze ma pracować na baterii od 10 do 15 godzin. Użytkownik obsługuje komputer korzystając z trójwymiarowego interfejsu dotykowego, a klawiaturę komputera można odłączyć od ekranu. Netbook waży ok kilograma. Dzięki możliwości swobodnej zmiany położenia ekranu może służyć jako standardowy netbook, konsola gier, a także jako odtwarzacz filmów. Wbudowane w obudowę magnesy pozwalają np. zamocować ekran netbooka na drzwiach lodówki tak aby służył jako kuchenny, podręczny notatnik czy ramka cyfrowa do zdjęć. Komputer działa pod kontrolą procesora ARM Texas Instruments. W sklepach ma się pojawić latem w cenie 299 USD.

Ranking 22 modeli netbooków

W redakcyjnym laboratorium PC Worlda przetestowaliśmy dotychczas 22 modele netbooków dostępnych na polskim rynku. Aktualnie prym wiodą produkty ASUS-a serii Eee, które zajmują 5 pierwszych pozycji.

Zaraz za nimi plasuje się netbook Lenovo IdeaPad S10. Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami i wynikami testów wszystkich 22 modeli.

Ranking PC Wolrda - Netbooki