90 Hz OLED lepszy od 120 Hz IPS LCD? Samsung broni swoich paneli

Samsung w dalszym ciągu nie posiada w ofercie smartfona z 120 Hz panelem. Koreańczycy twierdzą, że 90 Hz OLED jest znacznie lepszy od paneli konkurencji.

Samsung jest jednym z największych producentów smartfonów oraz wyświetlaczy na świecie. Mimo tego Koreańczycy bardzo długo zwlekali z implementacją matryc o podwyższonej częstotliwości odświeżania w swoich smartfonach.

Panel Dynamic AMOLED w Galaxy S10+

Panel Dynamic AMOLED w Galaxy S10+

Dopiero w 2020 roku na rynku pojawiły się urządzenia z wyświetlaczami Dynamic AMOLED z 90 Hz odświeżaniem.

Ostatnimi czasy producenci zaczynają implementować panele o jeszcze większej częstotliwości odświeżania. Mowa między innymi o 120 Hz wyświetlaczach IPS LCD. Obecnie 90 Hz wyświetlacze zaczynają być stosowane już w tanich smartfonach, jak testowane przez nas Realme 6 (zapoznaj się z recenzją).

Post Samsung Display na Weibo

Post Samsung Display na Weibo

Koreańczycy postanowili odpowiedzieć na pogoń za cyferkami. Według Samsunga 90 Hz panel OLED jest tak samo płynny, jak 120 Hz wyświetlacz zbudowany w technologii IPS LCD.

Firma certyfikacyjna SGS ujawniła, że szybkość reakcji w przypadku 90 Hz i 120 Hz paneli OLED wynosi odpowiednio 14 oraz 11 ms.

Ponadto SGS twierdzi, że 90 Hz panel OLED jest znacznie płynniejszy od 90 Hz panelu IPS LCD. Szybkość reakcji i płynność podczas zmiany obrazu porównywalna jest do 120 Hz panelu IPS LCD.

Porównanie płynności paneli OLED i LCD

Porównanie płynności paneli OLED i LCD

Dlaczego tak się dzieje? Panele OLED nie posiadają ciekłego kryształu, dzięki czemu są w stanie osiągnąć szyszy czas reakcji. W rezultacie przy takiej samej częstotliwości odświeżania uzyskujemy płynniejszy i bardziej naturalny obraz.

Sprawdź, ile kosztuje Realme 6 - jeden z najtańszych smartfonów z 90 Hz wyświetlaczem