900 milionów Chińczyków korzysta z telefonu komórkowego

W kwietniu Chiny przekroczyły liczbę 900 mln użytkowników telefonów komórkowych. Tuż za ich plecami znajdują się Indie, które są już bardzo blisko. Na razie jednak to kraj z Wielki Murem zajmują pierwsze miejsce, a jego rynek smartfonów również szybko się rozwija.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej Chin podało, że w kwietniu bieżącego roku liczba użytkowników telefonów komórkowych w tym kraju wzrosła o 11 mln i wynosi obecnie 900,3 mln. Liczba ta bardzo szybko rośnie. W kwietniu 2010 roku Chiny miały 767 mln użytkowników telefonów komórkowych, a rok wcześniej 679 mln.

Indie zdają się jednak mieć jeszcze szybsze tempo wzrostu. Urząd Regulacji Telekomunikacji tego kraju podaje, że pod koniec marca miał on 811 mln użytkowników telefonów komórkowych. Oznacza to, że w ciągu miesiąca liczba ta wzrosła o 20 mln. To dużo większy wzrost niż spodziewano się jeszcze trzy lata temu.

Zobacz również:

  • Chcieliście kupić Xiaomi Civi? Mamy złe wieści!
  • Wirus Nipah zabija. Czy grozi nam kolejna pandemia?
  • Oto realme GT Neo2T. Świetne parametry i jeszcze lepsza cena!

Wśród producentów telefonów, w Chinach dominuje Nokia z 29,6 proc. udziału w rynku. Drugi jest Samsung z 22,6 proc. udziału. Dane te pochodzą od Analysys International z siedzibą w Pekinie. Sprzedaż smartfonów także wzrasta. Obecnie stanowią one 28 proc. wszystkich sprzedanych telefonów w największym azjatyckim kraju.

Najszybciej rozwijającą się platformą mobilną w Chinach jest Android. W ciągu roku 2010 liczba jego użytkowników wzrosła z 0,9 do 11 mln. Sieć 3G jest jednak jeszcze słabo rozwinięta. Wystartowała w Chinach w 2009 roku, a w kwietniu 2010 miała 67 mln użytkowników. Przewiduje się jednak szybki wzrost tej liczby w nadchodzących latach.