93% użytkowników Windows nie podoba się funkcjonowanie Windows Update

Jeśli Microsoft naprawdę dba o zdanie swoich użytkowników, powinien pomyśleć nad zmianami w systemie aktualizacji Windows 10 Home. Jak na razie nie podoba się on aż 93% konsumentów!

Badania pokazują jasno - Windows Update wymaga licznych ulepszeń. Jakie są przyczyny niezadowolenia aż tak dużego procenta użytkowników? Uczestnicy ankiety wymienili ich kilka: Windows 10 Home nie oferuje tak wielu ustawień dla Windows Update jak Windows 10 Pro, nie ma konkretnych informacji co do tego, jakie nowe elementy wprowadzane są do systemu wraz z daną z aktualizacją (dlatego polecam nasz przewodnik po aktualizacjach Windows 10), konieczność restartu po instalacji, a także brak klarownych informacji na temat samego mechanizmu Windows Update.

93% użytkowników Windows nie podoba się funkcjonowanie Windows Update

Autorzy badań wyrażają pochwałę dla starań Microsoftu, aby użytkownicy dysponowali zawsze najbardziej aktualną wersją systemu, co nie tylko zwiększa ich satysfakcję z użytkowania, ale również bezpieczeństwo. Jednak powinien też informować, dlaczego pojawiła się dana aktualizacja, ile czasu zajmie sam proces jej wprowadzania i co zmieni w codziennym użytkowaniu systemu. Ujmując to ogólnie: użytkownicy nie mają wyjścia i instalują aktualizacje, choć sami nie wiedzą, dlaczego. Niewielkie poprawki wprowadzone przez Microsoft - i znacznie wzrósłby ogólny poziom satysfakcji.

Zobacz również:

  • Windows 10 domyślnie zablokuje aplikacje - sprawdź które
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10?
  • Xbox Game Pass wzbogaci się o 18 nowych gier! Sprawdź, na co możemy liczyć

W zapowiedzianej na kwiecień aktualizacji Windows 10 19H1 (April Update) ma pojawić się informacja o jej dostępności - będzie mieć formę ikonki na pasku zadań, pojawi się także informacja o konieczności restartu po aktualizacji. Warto przypomnieć, że obecnie system umożliwia wyznaczenie użytkownikom czasu, w trakcie którego aktywnie używają komputera. Opcja taka znajduje się w ustawieniach Windows Update (Ustawienia, a następnie Aktualizacja i zabezpieczenia, Windows Update) - w wyznaczonym czasie system nie wykona ponownego uruchomienia. Ale autorzy badania zauważają, że gdy użytkownik przekroczy wyznaczony czas (na przykład zatopi się w pracy czy grze), Windows 10 może zrobić mu nieprzyjemną niespodziankę. Poza tym 28%, czyli całkiem blisko ogólnej ilości 1/3 ankietowanych, nie wiedziało nawet o funkcji ustawienia aktywnych godzin.

Co zatem powinien zrobić Microsoft? Po pierwsze - lepiej informować o wszystkim, co związane z aktualizacjami, po drugie - dodać do edycji Home te same opcje, co przy Windows Update w edycji Pro.