A. Kwaśniewski - najlepszy prezydent III RP zdaniem Czytelników IDG.pl

Zdaniem zdecydowanej większości czytelników serwisu IDG.pl (którzy wzięli udział w naszej sondzie) najlepszym prezydentem III RP był Aleksander Kwaśniewski - wybrało go blisko 10 tys. głosujących. Co ciekawe, aż 16% spośród uczestników ankiety uznało, iż żaden z czterech urzędujących po 1989 r. prezydentów nie zasługuje na miano "najlepszego".

Na kandydaturę Aleksandra Kwaśniewskiego zagłosowało dokładnie 9892 internautów - czyli blisko 50% wszystkich głosujących. Na drugim miejscu uplasował się Lech Wałęsa (12,5%, 2506 głosów), na trzecim - Lech Kaczyński (10,75%, 2160 głosów), zaś na czwartym - Wojciech Jaruzelski (8,29%, 1665 głosów). Warto jednak wspomnieć, że aż 3320 głosujących (czyli ok. 16%) stwierdziło, iż żaden z przedstawionych kandydatów nie może zostać uznany za "najlepszego".

Nasza sonda wywołała niezmierne poruszenie wśród internautów - pojawiło się pod nią ponad 80 komentarzy, wśród których znalazły się zarówno uzasadnienia oddania takiego, a nie innego głosu, jak i zaciekłe ataki na innych komentujących oraz prezydentów.

A. Kwaśniewski - najlepszy prezydent III RP zdaniem Czytelników IDG.pl

Wyniki Sondy IDG.pl

Aleksandrowi Kwaśniewskiemu wypominano działalność w PZPR, krytycy Lecha Wałęsy dowodzili - że, cytujemy, "dorobił się sławy na garbach szarych działaczy", zaś o Lechu Kaczyńskim pisano, iż toleruje "naginanie prawa tylko dla niejasnych celów politycznych partii, z której się wywodzi" (przypominając przy okazji, iż on sam przyznaje się raczej do sprawowania urzędu w IV RP). Wszystkich po równo skrytykowano (może z wyjątkiem Wojciecha Jaruzelskiego, którego te zarzuty ominęły) za "kolesiostwo" i działanie przede wszystkim we własnym interesie.

Zainteresowanych ową gorącą dyskusją zapraszamy tutaj.

Sondę znaleźć można w serwisie IDG.pl.