A jak serduszko?

Sercem każdego komputera jest procesor. Odpowiednie programy benchmarkowe przeanalizują i ocenią wydajność centralnego elementu Twojego peceta.

Sercem każdego komputera jest procesor. Odpowiednie programy benchmarkowe przeanalizują i ocenią wydajność centralnego elementu Twojego peceta.

Procesor ma istotny wpływ na wydajność komputera. To on wyznacza maksymalne osiągi peceta. Jeśli nie zadowalają użytkownika, może przetaktować układ, narażając procesor na trwałe uszkodzenie. Ewentualnie może wymienić sam procesor lub kupić nowy komputer. Jednak czy nowy układ jest tak szybki, jak obiecują sprzedawcy i reklamy? Korzystając z programu benchmarkowego, możesz uniknąć przykrej niespodzianki. Spośród bogatej oferty narzędzi służących do testowania procesorów na szczególną uwagę zasługuje TestCPU. Freeware'owy program podaje istotne parametry procesora i przeprowadza testy benchmarkowe. Działa w środowiskach Windows 95/98, NT 4 i 2000 (program dostępny na płycie CD-ROM i pod adresemhttp://testcpu.com , rozmiar pliku: 570 KB).

Przed uruchomieniem programu TestCPU zaleca się pozamykać wszystkie inne aplikacje, gdyż mogłyby zafałszować wyniki testu. Aby zainicjować benchmark, wystarczy kliknąć dwukrotnie ikonę TESTCPU.EXE. Program ustali typ procesora i poda inne właściwości układu. Przykładowo, sprawdzi, czy procesor obsługuje zestaw instrukcji MMX lub ISSE oraz czy może pracować w systemach wieloprocesorowych. Ponadto wykona standardowe benchmarki, analizujące wydajność procesora i modułów pamięciowych. Nawet w przypadku powolnych pecetów czynności te trwają nie więcej niż kilka sekund. Na koniec narzędzie wyświetla okno z wynikami podzielonymi na kilka kategorii. Każda z nich zajmuje oddzielną kartę. Wyniki są przedstawione przejrzyście w postaci tabeli oraz wykresów liniowych i słupkowych.

A jak serduszko?
TestCPU bada wydajność procesora na podstawie prostych obliczeń matematycznych z działu algebry liniowej i numeryki. Ponadto sprawdza prędkość przetwarzania liczb całkowitych i zmiennoprzecinkowych. Wyniki ustala za pomocą metod Dhrystone, Whetstone, Mips i Mflops.

Ponieważ prędkość transmisji z procesora do pamięci operacyjnej zależy od rozmiaru przesyłanych bloków danych, TestCPU mierzy szybkość transferu z użyciem bloków od 2 KB do 2 MB. Średnią otrzymanych wyników porównuje następnie z rezultatami komputerów testowanych wcześniej przez użytkownika.

Program TestCPU rozpoznał poprawnie wszystkie procesory redakcyjnych komputerów. Wyniki pomiarów prędkości odpowiadały naszym oczekiwaniom. Jednak wszystkie rezultaty są miarodajne tylko przy porównaniu z wynikami innych pecetów uzyskanych w testach z użyciem TestCPU. Nie znaleźliśmy związku między wynikami liczbowymi Dhrystone, Whetstone, Mips i Mflops i rezultatami podobnych programów benchamrkowych, które na pierwszy rzut oka korzystają z tych samych procedur testowych.

Aby zachować orientację wśród bogatej oferty pecetów, nie musisz przynosić do sklepu kartki i pióra. Wystarczy dyskietka z kopią programu TestCPU. Możesz utworzyć na niej archiwum z wynikami testowanych dotychczas pecetów. Rezultaty jednego komputera zajmują 1 KB. Aby je zapisać, wystarczy wybrać kartę Options i kliknąć przycisk Save.

Wyniki archiwalne są wyświetlane automatycznie podczas kolejnego uruchomienia programu. Jednak zarządzanie archiwum jest dość mozolne. Dane pecetów referencyjnych są umieszczone w pliku, którego edycja nie należy do wygodnych.

Spośród szerokiej oferty benchmarków procesora godny polecenia jest także shareware'owy CliBench MK III (www.ncpro.com/clibench , rozmiar: 187 KB, rejestracja: 10 USD). Działa w środowiskach Windows 95/98, NT 4 i 2000. W ciągu 30 sekund sprawdza funkcjonowanie i wydajność procesora i twardych dysków.

Informacji na temat zainstalowanego procesora dostarcza freeware'owy program What CPU Is (www.gene6.com , rozmiar pliku: 497 KB). Z kolei freeware'owe narzędzie Intela, Processor Frequency ID Utility, zostało utworzone z myślą o entuzjastach przetaktowywania. Program sprawdza, czy procesor pracuje w obrębie dopuszczalnych częstotliwości. Niestety, narzędzie współpracuje tylko z układami typu Pentium III, Mobile Pentium III, Celeron od 533 MHz i Mobile Celeron od 450 MHz (http://support.intel.com/support/processors/tools-/frequencyid/freqid.htm , rozmiar pliku: 1 MB). Szerszą paletę procesorów obsługuje freeware'owy Wcpuid (www.h-oda.com, rozmiar pliku: 100 KB). Współpracuje z układami, począwszy od VIA Cyrix III, na gigahercowym Pentium III skończywszy. Program działa w środowiskach Windows 95/98, NT 4 i 2000.