A pilot uczy się sam

Coraz więcej klientów poważnie zastanawia się nad zakupem zestawu, który miałby możliwie dużo funkcjonalnych trybów, a jednocześnie zajmował niewiele miejsca. NS-DV55 Pioneera to propozycja dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na dość dokładną analizę ustawienia wszystkich elementów.


Kilka poprzednich numerów obfitowało w testy niskobudżetowych zestawów kinowych. Coraz więcej klientów poważnie zastanawia się nad zakupem zestawu, który miałby możliwie dużo funkcjonalnych trybów, a jednocześnie zajmował niewiele miejsca. NS-DV55 to propozycja dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na dość dokładną analizę ustawienia wszystkich elementów.

Charakterystyczną cechą odtwarzacza jest duży zewnętrzny wyświetlacz

Charakterystyczną cechą odtwarzacza jest duży zewnętrzny wyświetlacz

Na rynku często spotykamy wiele zintegrowanych urządzeń, które nafaszerowane są mało istotnymi funkcjami. Tego typu rozwiązania to swego rodzaju półśrodki w reprodukcji dźwięku. Dopiero gdy zestaw składa się z odseparowanych modułów skonstruowanych z wysokiej jakości komponentów - zarówno elektronicznych, jak i mechanicznych - możemy mówić o zaawansowanym systemie. Częstą barierą powstrzymującą przed zakupem tego typu zestawów kinowych jest cena. Decydując się zatem na zakup któregoś z dostępnych na rynku modeli, powinniśmy dość skrupulatnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pod uwagę należy wziąć relację ceny do jakości, solidność wykonania, design, liczbę dostępnych trybów dźwięku dookólnego, różnorodność funkcji, no i oczywiście charakterystykę dźwięku, którą powinno się ocenić podczas indywidualnego odsłuchu.

Większość klientów z pewnością jednogłośnie odpowie, że niski budżet to kwota 2500-4000 złotych. Analizując poszczególne systemy, porównujemy je do innych z tego samego przedziału cenowego. Oceniając funkcjonalność, moc, design wyznacza się wspomnianą już relację ceny do jakości. Trudno orzec, czy tego typu ocena jest zasadna, gdy poszczególne urządzenia są produkowane w różnych krajach, co powoduje, że na cenę wpływają zróżnicowane stawki celne. Ale to już temat na oddzielny artykuł. Zajmijmy się samym sprzętem.

Pioneer NS-DV55

System Pioneer to odtwarzacz zintegrowany z tunerem XV-DV55. Solidna obudowa w kolorze stalowoszarym cechuje się przede wszystkim brakiem zintegrowanego wyświetlacza. Frontowy panel transportu ma centralnie zorientowaną szufladę, z dwoma przyciskami umieszczonymi po jej bokach. Jeden odpowiedzialny jest za pracę szuflady, drugi - za przejście w tryb oczekiwania (standby). Kilka drobnych przycisków na frontowym panelu umożliwia manualną regulację głośności oraz wybór dowolnego źródła dźwięku. Przyciski po prawej stronie pozwalają na obsługę podstawowych trybów odtwarzania. Ma on też wejście umożliwiające podłączenie słuchawek. Tryb oczekiwania sygnalizuje lampka kontrolna umiejscowiona po prawej stronie przycisku odpowiedzialnego za przełączanie trybu pracy. Gaśnie wskaźnik (standby), uaktywnia się natomiast centralnie zorientowana fioletowa dioda.

Charakterystyczny wyświetlacz AXX7075 zapewnia czytelność wszystkich informacji, a ustawienie zależy jedynie od długości kabla łączącego go z odtwarzaczem.

System wyposażony jest w cztery małe stalowoszare satelity S-DV55ST-K, których konstrukcja zakłada możliwość powieszenia na ścianie lub zamontowania na specjalnych stojakach. Kolumna centralna to niewielkich rozmiarów głośnik, który można postawić na ekranie lub powiesić nad nim. Uzupełnieniem zestawu jest moduł niskotonowy S-DV55SW-K. Cechuje go dość imponująca waga, wynikająca z konieczności zamontowania wewnątrz kompletu wzmacniaczy obsługujących cały zestaw. NS-DV55 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych - standardowej czarnej i drewna.