"A teraz pogoda dla Placu Solnego..."

Kto był we Wrocławiu, na pewno kojarzy Plac Solny: znajdujący się tuż obok Rynku plac, na którym zawsze stoją stragany z kwiatami. Czy możliwe jest stworzenie prognozy pogody dla tak małego obszaru przestrzeni? Badacze z IBM odpowiadają: zdecydowanie tak.

Korporacja uruchomiła właśnie usługę o nazwie Deep Thunder, w której pogoda (deszcz, temperatura, wiatr) przewidywana jest w kwadratach o boku jednego kilometra. Już niedługo rozdzielczość map ma zostać dodatkowo podbita, a prognozą zostaną objęte poszczególne ulice największych amerykańskich miast.

Firma chce, by raz na zawsze skończyć z jednym symbolem słoneczka czy deszczowych chmur dla obszaru o wielkości kilkuset kilometrów kwadratowych. Nie od dziś przecież wiadomo, że w dużych miastach panuje specyficzny mikroklimat wpływający na pogodę - czasami dość znacząco.

Wykorzystując moc obliczeniową minisuperkomputerów o nazwie pSeries Cluster 1600 IBM planuje konkurować z prognozami podawanymi przez agencje rządowe. Uzasadnienie jest proste: według szacunków korporacji rynek usług zależnych od pogody wart jest w Stanach bilion dolarów.

Warto zerknąć: "Superkomputery: wszystko, czego nie wiesz i o co bałeś się zapytać"


Zobacz również