A to Polska właśnie

Czy dzieci można zainteresować geografią Polski?

Czy dzieci można zainteresować geografią Polski?

Program "Dookoła Polski" przekonuje, że tak.Zabawa zaczyna się od przygotowania "Dziennika podróży" - w którym wpisujemy imię, wiek, adres i wybieramy swoje "zdjęcie" z listy kilkudziesięciu śmiesznych rysunków. Wspólnie z Jasiem, naszym przewodnikiem, będziemy podróżować po Polsce.

Głównym elementem programu jest wielka rysunkowa mapa Polski, na której zaznaczono ciekawe miejsca. Możemy nie tylko zwiedzać ruiny zamków czy miejsca bitew, ale także poznawać regionalny folklor, miejsca życia i pracy sławnych Polaków, jak również dowiedzieć się, jakie zwierzęta i rośliny żyją na terenie naszego kraju. Przedstawione miejsca są interesująco opisane (wszystkie teksty są również czytane przez lektora) i bogato zilustrowane, czasem wzbogacone krótkim filmem. W każdym z odwiedzanych miejsc możemy zrobić sobie "zdjęcie" (przyda się wybrany na początku rysunek) lub, po odgadnięciu zagadki, zdobyć naklejkę do albumu.

Możemy także dowiedzieć się podstawowych rzeczy z geografii naszego kraju (najwyższy szczyt, najdłuższe rzeki itd.), historii. Znajdziemy tu również opis najważniejszych polskich miast oraz podstawowe dane o naszych sąsiadach. Po zakończonej podróży możemy wziąć udział w quizie.

Program jest łatwy w użyciu, w razie kłopotów możemy skorzystać z pomocy (wystarczy kliknąć ikonę lokomotywy). Całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Szkoda, że w programie jest tylko pięć filmów. Nie zawsze informacje na dany temat (np. przemysłu) są pełne. Być może wynika to z tego, że adresatem tego wydawnictwa są dzieci i bardzo szczegółowe wiadomości nie są im potrzebne. Co ważne, program ma niewielkie wymagania sprzętowe - jako minimalną konfigurację producent podaje 486 DX/33MHz, 8MB RAM i CD-ROM 2x. "Dookoła Polski" pracuje w środowisku Windows 95/98. Razem z programem dostajemy także kilka drobiazgów ukrytych w pudełku: znaczek z logo "Dookoła Polski", czapkę oraz kubek.