AB Soft Neat Image 4 - oprogramowanie do korekcji grafiki

Niejednokrotnie wykonane przez nas zdjęcie, skan lub też przechwycona z obrazu telewizyjnego stop-klatka wymagają szeregu zabiegów mających na celu podniesienie ich jakości. Oczywiście można skorzystać z oprogramowania graficznego, jednak większe możliwości w tym zakresie ma program Neat Image firmy AB Soft.

Niejednokrotnie wykonane przez nas zdjęcie, skan lub też przechwycona z obrazu telewizyjnego stop-klatka wymagają szeregu zabiegów mających na celu podniesienie ich jakości. Oczywiście można skorzystać z oprogramowania graficznego, jednak większe możliwości w tym zakresie ma program Neat Image firmy AB Soft.

Przy zamianie obrazu analogowego na cyfrowy często mamy do czynienia z pojawiającymi się rozmaitymi zaszumieniami, które w dużym stopniu wpływają na jakość obrazu.

AB Soft Neat Image 4 - oprogramowanie do korekcji grafiki
W zasadzie nie ma większego znaczenia, czy jest to proces skanowania, fotografowania, filmowania, czy też przechwytywania sygnału telewizyjnego z analogowych źródeł obrazu. Podstawową przyczyną ich powstawania jest niedoskonałość analogowo-cyfrowych przetworników znajdujących się w skanerach, aparatach fotograficznych i kamerach wideo. Niepożądane zakłócenia mogą pojawić się wskutek wielu czynników, takich jak niedostateczne oświetlenie, które w rezultacie skutkuje podbiciem sygnału i pojawieniem się w obrazie charakterystycznego ziarna (lub jak niektórzy określają kaszki). Poza tym już same przetworniki analogowo-cyfrowe mogą być źródłem zaszumienia obrazu.

Często wymienione wcześniej niepożądane efekty można jeżeli nie usunąć, to przynajmniej zredukować, używając oprogramowania graficznego, takiego jak Photoshop, zawierającego wiele rozbudowanych filtrów obrazu. Niestety, najczęściej skutkiem ubocznym ich stosowania jest rozmycie obrazu, a tym samym utrata jego naturalnej ostrości. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi rewelacyjne oprogramowanie Neat Image firmy AB Soft.

AB Soft Neat Image 4 - oprogramowanie do korekcji grafiki

Dobieranie parametrów odszumiania.

AB Soft Neat Image 4 - oprogramowanie do korekcji grafiki

Dobieranie i analiza szumu w wybranym fragmencie obrazu.

Jest to specjalizowany edytor graficzny wyposażony w szereg filtrów o dużych możliwościach modyfikacji wielu rozmaitych parametrów. Od dłuższego czasu (od wersji 2.) obserwuję rozwój tego doskonałego oprogramowania. Każda jego kolejna wersja (aktualna nosi oznaczenie 4.32) wnosi sporo zmian i udogodnień, oraz - co nie mniej istotne - zwiększa szybkość jego działania. Muszę przyznać, że nie spotkałem się do tej pory z tak efektywnie działającym narzędziem do tego typu zastosowań. Rezultaty uzyskane dzięki niemu są często wręcz zaskakujące. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać zbytnio z parametrami, ponieważ zbyt przefiltrowany obraz może wyglądać nienaturalnie (często określa się to "plastikowym" wyglądem).

Duża skuteczność Neat Image'a wynika nie tylko z posiadania zaimplementowanych jednych z najlepszych w tej dziedzinie algorytmów odszumiania obrazu, ale również z tego, że może on sam analizować rodzaj i typ zaszumienia danego obrazu, a następnie tworzyć na jego podstawie profile, charakteryzujące urządzenie, przy użyciu którego uzyskaliśmy zdjęcie lub grafikę. Bardzo istotną informacją dla wielu użytkowników jest umieszczenie na stronie producenta szeregu predefiniowanych profili dla rozmaitych urządzeń, głównie skanerów i aparatów cyfrowych, takich producentów, jak m.in. Canon, Epson, HP, Kodak, Minolta, Nikon, Olympus, Mustek i wielu innych. Lista kolejnych firm i modeli urządzeń jest stale rozszerzana.

Obsługa programu na początku może wydawać się nieco skomplikowana, ale po nabraniu wprawy i poznaniu zależności pomiędzy poszczególnymi parametrami nie powinna sprawiać większych problemów. Możemy sami wybrać obszar do analizy, jak również program może wybrać najbardziej odpowiedni fragment. Wybierany obszar nie powinien zawierać szczegółów, które dla programu mogą być mylące. Zaznaczany obszar powinien być możliwie jednolity, np. niebo.

W narzędziu Componet Viewer możliwy jest podgląd oraz ocena stopnia zaszumienia obrazu w poszczególnych kanałach. Dzięki szybko działającemu podglądowi można szybko oceniać efekt przed i po zastosowaniu filtrowania. Neat Image udostępnia dwa tryby pracy Standard i Advanced.

AB Soft Neat Image 4 - oprogramowanie do korekcji grafiki

Przykłady zastosowania Neat Image’a

W pierwszym przypadku program oferuje jedynie podstawowe ustawienia związane z regulacją parametrów filtrowania kanałów luminancji i chrominacji, co jest łatwiejsze dla mniej zaawansowanych użytkowników. W drugim przypadku mamy dostęp do parametrów poszczególnych kanałów wybranej przestrzeni kolorów RGB lub komponentowym Y, Cr, Cb. Praca w tym trybie wymaga większego doświadczenia użytkownika, pozwala jednak na znacznie większe możliwości.

W trybie Standard nie jest możliwa praca w przestrzeni kolorów RGB. Dzięki Neat Image'owi można usuwać nie tylko typowe zaszumienia obrazu, ale również morę powstającą przy skanowaniu, oraz niwelować artefakty powstające po zastosowaniu stratnej kompresji JPEG. Program umożliwia odczyt i zapis danych w formacie BMP, TIFF (bez kompresji) i JPEG.

Instrukcja obsługi programu w języku angielskim dostępna w postaci pliku PDF jest przejrzysta i dość wyczerpująca. Neat Image oferowany jest w pięciu wersjach: Demo, Home, Pro oraz Home+ i Pro+.

Wersja Demo ma niemal wszystkie możliwości wersji Home, jednak nie jest przeznaczona do komercyjnego użytku i dodatkowo ograniczona możliwością zapisu jedynie w formacie JPEG. Wersja Home adresowana jest do użytkowników, którzy potrzebują narzędzia do przetwarzania niewielkiej ilości grafiki, stąd też ograniczenia w możliwościach kolejkowania i przetwarzania wsadowego. Takich ograniczeń nie ma wersja Pro, przeznaczona dla użytkowników najbardziej wymagających. Wprowadza ona ponadto wsparcie dla grafiki 48-bitowej RBG i 16-bitowej w odcieniach szarości. Wersje Home+ i Pro+ są dodatkowo wyposażone w możliwość skorzystania z wtyczki do programów graficznych standardu Photoshopa, co zapewnia współpracę z programami: Adobe Photoshop 5/6/7/CS, Photoshop Elements 2/3, Jasc Paint Shop Pro 7/8/9, Ulead Photo-Impact 8, Corel Photopaint oraz PhotoLine 32.

AB Soft Neat Image 4 - oprogramowanie do korekcji grafiki

Przykłady zastosowania Neat Image’a

AB Soft Neat Image 4 - oprogramowanie do korekcji grafiki

Przykłady zastosowania Neat Image’a

Neat Image wymaga systemu Windows 9x/NT4.0/2000 lub XP, procesora klasy Pentium oraz pamięci 32 MB RAM. Jak widać, wymagania są niewielkie, ale należy zdawać sobie sprawę, że do komfortowej i w miarę wydajnej pracy niezbędne jest posiadanie wydajnego komputera. Dostępna jest możliwość korzystania z systemów wieloprocesorowych. Od niedawna jest również wersja na Maca, oznaczona numerem 2 i mająca nieco mniejsze możliwości w porównaniu z wersją na PC. Minimalne wymagania to system Mac OS X, procesor Power PC G4 lub G5 oraz pamięć 256 MB RAM.

produkt Neat Image

producent AB Soft,http://www.neatimage.com

cena brutto w zależności od wersji od 35 do 88 USD

konkurenci Alien Skin Image Doctor

kontakt [email protected]

za:

Duża skuteczność działania, wygodny interfejs użytkownika, szerokie możliwości wprowadzania różnorodnych parametrów korekcji obrazu, dostępne wersje z wtyczką do programów graficznych, możliwość skorzystania z dużej ilości predefiniowanych ustawień dla wielu urządzeń.

przeciw:

Brak polskiej dokumentacji, brak dystrybutora w Polsce (zakup dostępny tylko poprzez Internet).