ABI Research: Facebook potrzebuje własnego systemu operacyjnego

Zdaniem analityka z firmy ABI Research, Facebook będzie musiał w przyszłości postawić na własny system operacyjny, aby optymizować wsparcie dla mobilnej wersji swojej usługi.

Zdaniem Aapo Markkanena, analityka ABI Research, rosnące znaczenie urządzeń mobilnych to wielka szansa dla Facebooka, ale również i wielkie wyzwanie strategiczne.

"Z jednej strony urządzenia mobilne pozwalają największej sieci społecznościowej na świecie na zaangażowanie milionów konsumentów, ale z drugiej jej zdolność do zarabiania pieniędzy na użytkownikach mobilnych jest niesprawdzona" - powiedział Markkanen.

“Kolejny ogromny problem dla Facebooka jest taki, że o ile w sieci jest to platforma, o tyle dla urządzeń mobilnych jest to jedynie kolejna aplikacja. Aby wzmocnić swój wpływ w krótkim okresie czasu oczekujemy, że Facebook agresywniej zacznie wykorzystywać HTML5, lecz w dłuższej perspektywie będzie absolutnie zmuszony do stworzenia własnego systemu operacyjnego" - prognozuje Markkanen.

Analityk zauważył również, że symbiozę pomiędzy sieciami społecznościowymi a telefonami komórkowymi można dostrzec poprzez ostatnie ruchy Google i Apple. Np. sieć społecznościowa Google Plus została tak zaprojektowana, aby korzystać z głębokiej integracji z systemem Android. Z kolei firma z Cupertino nawiązała współpracę z Twitterem i zamierza zintegrować ten mikroblogowy serwis z nadchodzącym mobilnym systemem iOS 5.