ACDSee 8 - nowych funkcji nigdy dość

Nie ma chyba użytkownika, który choć raz w życiu nie skorzystał z przeglądarki grafik ACDSee, lub przynajmniej o niej nie słyszał. Fani tej popularnej aplikacji doczekali się wreszcie kolejnej, ósmej już, wersji narzędzia. Producent wyposażył najnowszą edycję programu w zestaw funkcji ułatwiających codzienną pracę z dokumentami graficznymi, m.in. udoskonaloną wyszukiwarkę plików, a także nowe narzędzia edycyjne, przydatne zwłaszcza w retuszowaniu fotografii. Prezentujemy ósmą odsłonę przeglądarki ACDSee.

ACDSee 8 - nowych funkcji nigdy dość

W interfejsie programu nie zaszły poważniejsze zmiany - można mówić tu tylko o kosmetycznych (głównie graficznych) modyfikacjach w porównaniu z poprzednią wersją. Zachowany został layout poszczególnych elementów okna głównego aplikacji oraz styl ich prezentacji.

ACDSee 8 - nowych funkcji nigdy dość

ACDSee 8 - okno główne programu

Co nowego?

Jak już wspomniano, ACDSee 8 oferuje kilka nowych funkcjonalności. W porównaniu z wersją numer 7 użytkownik otrzymuje do dyspozycji m.in.:

- Quick Search, pasek szybkiego wyszukiwania

- Burn Basket, narzędzie do tworzenia multimedialnych kolekcji na nośnikach optycznych, działające w oparciu o prostą technikę "przeciągnij i upuść". Może być także wykorzystane do tworzenia kopii zapasowych plików. Korzystanie z tej funkcji eliminuje konieczność posiadania oprogramowania do nagrywania płyt CD i DVD

- zestaw nowych narzędzi do edycji grafiki (w tym funkcja Photo Repair, dzięki której można retuszować fotografie, usuwając m.in, efekty czerwonych oczu) oraz 27 nowych filtrów i efektów

- obsługa metadanych IPTC, czyli informacji o fotografii wykonanej aparatem cyfrowym bądź o zeskanowanym obrazie

ACDSee 8 - nowych funkcji nigdy dość

Edytor ACDSee - tu można dodać efekt i tekst do obrazu, obrócić, wykadrować i zmienić nasycenie kolorów

- udoskonalony panel Właściwości, umożliwiający bezpośredni dostęp do większej ilości informacji na temat pliku

- dodawanie napisów do zdjęć, które można dodatkowo modyfikować za pomocą zestawu 13 efektów (np. rozmycie czy falowanie).

Można także tworzyć prezentacje i pokazy slajdów w formacie VCD, do których można dodać klipy wideo i dźwięk.

Dodatkowo, po instalacji ACDSee 8, na pasku szybkiego uruchamiania Windows pojawia się ikona ACDSee Device Detector, która po podłączeniu do komputera np. urządzenia pamięci masowej, czy aparatu cyfrowego, może np. - jeśli zaznaczymy tę funkcję w opcjach - automatycznie uruchomić program ACDSee Get Photo Wizard, który ułatwia przenoszenie plików z nośników zewnętrznych bądź płyt CD/DVD na dysk komputera. Podczas uruchomienia przeglądarki oczom użytkownika ukazuje się natomiast okno Quick Start Guide (można wyłączyć tę funkcję), z poziomu którego można dowiedzieć się więcej o funkcjach programu.

ACDSee 8 - nowych funkcji nigdy dość

Quick Start Guide - pomoc dla poczatkujących użytkowników

Słowo o wymaganiach

Ósma wersja przeglądarki ACDSee 8 wymaga systemu operacyjnego Windows (98 SE, ME, 2000, XP), co najmniej procesora Pentium III, taktowanego zegarem o częstotliwości 500 MHz, 128 MB pamięci RAM oraz 100 MB wolnego miejsca na dysku. Producent zaleca jednak nieco lepszą konfigurację komputera - procesor Pentium 4, 256 MB pamięci oraz 250 MB wolnej przestrzeni dyskowej.

Wersję demo programu można pobrać z naszego serwera FTP. Jest to wersja 7-dniowa, po upływie tego czasu dalsze korzystanie z aplikacji wymaga rejestracji i uiszczenia odpowiedniej opłaty. A wynosi ona 49,99 USD za zakup pełnej wersji ACDSee 8 lub 39,99 USD za uaktualnienie z wersji siódmej. W zestawie razem z przeglądarką znajdują się również aplikacje FotoSlate 4 Photo Print Studio oraz Photo Editor 3.1.

Strona producenta: ACDSystems