ACTA - decydujące starcie już za dwa dni

21 czerwca ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie porozumienia Anti-Counterfeiting Trade Agreement(ACTA). Dokument od samego początku budzi niezwykłe kontrowersje. W jego sprawie wypowie się komisja Parlamentu Europejskiego ds. handlu międzynarodowego (INTA).

Nie było ostatnio głośniejszego w szeroko rozumianej branży IT, aniżeli sprawa ACTA. O kontrowersyjnym dokumencie wypowiadali się politycy wszystkich opcji oraz mainstreamowe media. Pod naciskiem szerokich protestów społecznych, rząd Donalda Tuska wycofał się z planów ratyfikacji. Podobnie postąpiło kilka innych państw, chociaż niektóre z nich - jak np. Słowacja czy też Niemcy - od samego początku miały zastrzeżenia do kontrowersyjnego dokumentu. Teraz los ACTA wisi na przysłowiowym "włosku". Ostateczny cios zadać mu może komisja Parlamentu Europejskiego ds. handlu międzynarodowego, która w czwartek wypowie się w tej sprawie.

Wcześniej cztery inne komisje wyraziły swój sprzeciw przeciwko porozumieniu ACTA. Jeśli zrobi to teraz INTA - los dokumentu będzie przesądzony. Wiadomo, że taką rekomendacje dla komisji, wyrazi poseł sprawozdawca - David Martin, z frakcji Europejskich Socjalistów.

Miejmy nadzieję, że taka też będzie decyzja komisji, a politykom nie wyjdą plany cenzurowania internetu.