ACTA podpisana, gdy Polacy spali

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że dzisiaj o 3:30 czasu polskiego, czyli o 11:30 w Tokio, polska ambasador podpisała umowę ACTA. Wraz z nią swoje podpisy złożyli przedstawiciel Unii Europejskiej oraz krajów członkowskich z kilkoma wyjątkami.

Stop ACTA

Umowa został podpisana przez ambasador Jadwigę Marię Rodowicz-Czechowską, która otrzymała upoważnienie od premiera Donalda Tuska. ACTA została parafowana przez przedstawicieli Unii Europejskiej i krajów członkowskie z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie kraje nie podpisały umowy z powodów proceduralnych i prawdopodobnie zrobią to później.

Podpisy zostały złożone w Tokio ponieważ Japonia jest depozytariuszem międzynarodowej umowy ACTA. Negocjacje dotyczące tekstu tego porozumienia zakończyły się już w 2010 roku, a Unia Europejska parafowała tekst 25 listopada 2010 roku. Decyzję o jej podpisaniu w Tokio i rozpoczęciu wprowadzania podjęto 16 listopada 2011 roku.

Podpisanie ACTA przez kraje członkowskie nie oznacza jeszcze jej wprowadzenia. Potrzebna jest zgoda Parlamentu Europejskiego, którą może wyrazić dopiero po zakończeniu ratyfikacji przez państwa członkowskie oraz po dyskusjach w różnych komisjach parlamentarnych. Następnie, decyzję musi podjąć jeszcze Rada Unii Europejskiej i dopiero wtedy nowe przepisy mogą wejść w życie.

W ostatnich dniach doszło do licznych protestów internetowych, działań hakerów oraz wielotysięcznych protestów na ulicach, które miały na celu nakłonienie władz do wstrzymania procesu ratyfikacji ACTA. Nie zawsze przebiegały one spokojnie, a w Kielcach doszło nawet do starć z policją. Dzisiaj planowane są kolejne protesty, więc radzimy zachować ostrożność, kulturę osobistą i zdrowy rozsądek.

Więcej na temat ACTA można przeczytać w artykułach: Przestańmy kłamać o piractwie i ACTA oraz Alea ACTA est... O nowych przepisach, których boją się Polacy.