AD 2006 - Horoskop Komputerowy

WAGA (23.IX - 23.X)

AD 2006 - Horoskop Komputerowy

Blu-ray vs. HD DVD - kto wygra?

Już na początku roku może okazać się, iż zodiakalne Wagi zostaną postawione przed koniecznością obrania dwóch różnych dróg życiowych. Wyboru należy dokonać z rozwagą i z rozsądkiem, gdyż z raz obranej ścieżki nie będzie łatwo wrócić. O ile to tylko możliwe, warto odłożyć wszelkie ważne decyzje na trzeci kwartał 2006 r., kiedy to położenie planet będzie bardziej korzystne niż w początkowych miesiącach. Nasz redakcyjny wróżbita przepowiada, że idealnie w ten horoskop wpisze się w nadchodzącym roku kwestia wyboru formatu zapisu danych na nośnikach optycznych. Przypomnijmy, że o miano następcy DVD, a jednocześnie prymat w tej dziedzinie, konkurują formaty Blu-ray i HD DVD. Do zalet nośników HD DVD należą m.in. struktura i technologia produkcji podobna do tej spotykanej w przypadku DVD, Blu-ray chce zaś zdominować rynek dzięki większej pojemności pojedynczego nośnika, która może dojść nawet do 100 GB (w porównaniu z maksymalną pojemnością 60 GB w przypadku płyt HD DVD). Cechą wspólną dla obu formatów ma być wykorzystywanie systemu zabezpieczeń danych przed kopiowaniem, Advanced Access Content System. Wygląda więc na to, że w walce o klientów hollywoodzkie studia filmowe i koncerny IT, stojące po przeciwnych stronach barykady (choć niektóre firmy siedza na niej okrakiem), pójdą "na noże". Pioneer w styczniu wymierzy pierwszy cios, prezentując komputerowy napęd Blu-ray. Gwiazdy jak na razie milczą, kto z tej walki wyjdzie zwycięsko...

SKORPION (24.X - 21.XI)

Dla Skorpionów kochających mocne wrażenia i szybką, niekoniecznie samochodową, jazdę, rok 2006 okaże się naprawdę ekscytujący. Począwszy od drugiego kwartału tego roku, w ich życiu rozpocznie się okres gorączkowych zmian miejsca zamieszkania, zawirowań w życiu osobistym i zawodowym, nawiązywania nowych znajomości... A jeśli tego byłoby mało, na 2006 rok zapowiadane są premiery najnowszych wersji konsol do gier PlayStation 3 oraz Nintendo Revolution. Może więc okazać się, że wstydliwie skrywana przez Skorpiony żyłka komputerowego gracza może ujawnić się ze zdwojoną mocą. Dzięki wyposażeniu obu urządzeń w najwyższej klasy komponenty można będzie mówić nawet o zbliżeniu specyfikacji technicznej konsoli do komputera PC. Moc obliczeniowa obu nowych konsol ma wynosić wielokrotność mocy poprzedniczek. PlayStation 3 ma też obsługiwać tryb wyświetlania grafiki w wysokiej rozdzielczości HDTV - redakcyjny wróżbita nie mógł jednak ustalić, czy na ten krok zdecyduje się również Nintendo. Zaletą Nintendo ma być jednak zupełnie nowe podejście do kwestii sterowania poczynaniami w grze, dzięki zastosowaniu nowego kontrolera (przypominającego telewizyjnego pilota). I jak tu mówić, że gry są dla małych dzieci?

STRZELEC (22.XI - 21.XII)

Redakcyjny astrolog musiał w przypadku Strzelców sięgnąć po najwymyślniejsze metody przepowiadania przyszłości. A im bardziej skomplikowany sposób, tym mniej precyzyjna wróżba. Bazując na wielu niejasnych i niejednoznacznych wskazówkach udało się jednak ustalić, że 2006 r. może stać pod znakiem technologii WiMax, czyli systemu bezprzewodowej komunikacji na znaczne odległości. Technologia ta, opracowana przez koncern Intel, w pierwotnej wersji, jaka powinna zostać wprowadzona do użytku już w pierwszej połowie 2006 r., będzie polegać na komunikacji nadajnika i routera WiMax z bezprzewodowym punktem dostępowym, przesyłającym otrzymany sygnał do komputera. Nie należy się jednak w tym roku spodziewać notebooków z obsługą WiMaksa, które zapewniałyby dostęp do Sieci bez pośrednictwa punktu dostępowego (wystarczyłoby znaleźć się w zasięgu nadajnika WiMax)... Niepocieszonym z tego powodu Strzelcom możemy doradzić odrobinę cierpliwości i nadzieji - może horoskop na rok 2007 okaże się bardziej optymistyczny?

KOZIOROŻEC(22.XII - 19.I)

Przyszłość Koziorożców, zwłaszcza w zakresie sprzętu komputerowego, rysuje się w jasnych barwach. I to dosłownie - mamy bowiem dobre wieści dla wszystkich osób spod tego znaku, które za jedno z noworocznych postanowień wybrały sobie zakup nowego monitora. Producenci tego typu sprzętu prześcigają się obecnie w opracowywaniu technologii, które podniosłyby jakość obrazu wyświetlanego przez ciekłokrystaliczne panele, zwłaszcza w zakresie jasności (jak pamiętamy bowiem, stare dobre monitory CRT były pod tym względem niezrównane). Zanosi się więc na kolejne starcie, tym razem liderów LCD. Z wylanego przez nas komisyjnie w redakcji wosku wyłaniają się też pewne konkretne liczby - oznaczać one będą systematyczne skracanie czasu reakcji monitorów LCD. Dla Koziorożców, do których w kwestii finansów uśmiechnie się w 2006 r. szczęście, wart rozwagi może okazać się zakup pierwszego panelu LCD z matrycą podświetlaną diodami LED. Mając takie cudo w domu, Koziorożce mogą być spokojne o matrymonialne sukcesy przez cały rok.

WODNIK (20.I - 18.II)

Niektóre z zodiakalnych Wodników będą musiały w 2006 r. zająć wreszcie stanowisko i opowiedzieć się po stronie jednej z dostępnych obecnie przeglądarek internetowych. O Internet Explorerze wspominaliśmy już wcześniej, jednak w nadchodzącym roku jego najgroźniejsi rywale, Firefox i Opera, nie zamierzają składać broni. Nasz redakcyjny wróżbita przewiduje bowiem rychłą premierę kolejnej odsłony ostatniej z wymienionych przeglądarek - Opera 9 będzie nosić magiczne miano Merlin. Zapowiadają się zmiany w silniku przeglądarki i kliencie poczty, wprowadzenie modułu BitTorrent oraz obsługa nowoczesnych standardów (ACID2, WebForms 2, XSLT, CSS3), jak też technologie umożliwiające głosowe wydawanie przeglądarce komend. Jeśli przeglądarka zostanie udostępniona odpowiednio wcześnie (gwiazdy wskazują na początek roku jako przypuszczalny termin premiery), jej nowe funkcjonalności powinny zapewnić Wodnikom spokój podczas przeglądania ulubionych witryn internetowych. A wiadomo, zdrowia nigdy dość - stres należy więc ograniczać na wszystkie możliwe sposoby. Zodiakalne Wodniki powinny o tym pamiętać przez cały rok.

RYBY (19.II - 20.III)

Muzyka łagodzi obyczaje, fakt to znany od dawien dawna. Chociaż osoby spod znaku Ryb raczej nie należą do porywczych, na pewno ucieszą je prognozy dalszej popularyzacji cyfrowych źródeł dystrybucji muzyki. Co chwilę uruchamiane są w Internecie nowe muzyczne sklepy, nieustannie też pojawiają się na rynku nowe przenośne odtwarzacze muzyczne, dzięki którym można zabrać ulubione piosenki w podróż. Planety podpowiadają nam też, że nadchodzący rok dla szefów wytwórni fonograficznych może obfitować w zarówno radosne, jak i napawające smutkiem wydarzenia - z jednej strony konieczne będzie zdefiniowanie na nowo strategii implementacji systemów DRM i twórcze podejście do tematu ograniczania piractwa, z drugiej - popularyzacja muzycznych e-sklepów zapewni branźy fonograficznej pewien stały dochód. Sceptycznym Rybom zalecamy więc niezwłoczne zapoznanie się z ofertą wybranego e-sklepu - jestesmy bowiem przekonani, że znajdą w nim coś dla siebie. Niestety, kombinacja kart tarota nie wykazała, aby w 2006 r. otwarty został polski oddział najpopularniejszego obecnie na świecie serwisu tego typu, iTunes Music Store, ale całe szczęście, że rodzimy rynek pod tym względem nie jest zupełnie jałowy.

Podsumowanie

Podsumowując, przepowiednie i wróżby na nadchodzący rok są najbardziej optymistyczne dla... gigantów świata IT. Koncerny tej rangi co Microsoft, Intel, AMD czy Apple będą nadal umacniać swoją rynkową pozycję. Zwłaszcza w przypadku pierwszej z wymienionych firm, nadchodzący rok będzie obfitował w doniosłe wydarzenia: trzy wielkie premiery w jednym roku (Windows Vista, Office 12, Internet Explorer) - tego nie pamiętają nawet najstarsi wróżbici i astrologowie. Całe szczęście, że pozostałe firmy, a jest ich przecież bez liku, nie zamierzają zasypiać gruszek w popiele i opracowują swoje własne plany podboju uniwersum przy pomocy swoich najnowszych "zabawek". Jesteśmy przekonani, że najbardziej skorzystają na tym użytkownicy komputerów, którzy przez cały nadchodzący rok będą mogli cieszyć się z nowinek technologicznych, rosnącej jakości sprzętu i oprogramowania oraz - miejmy nadzieję - niższych cen.