AD 2007 - rok rocznic

Rok 2007 obfituje w okrągłe rocznice związane z komputerami i informatyką. Dziedziny te rozwijają się wyjątkowo szybko, więc najróżniejszych mniej lub bardziej okrągłych rocznic jest sporo. Postanowiliśmy przygotować ich zestawienie i pokrótce omówić każdą z nich. Staraliśmy się przy tym nie pominąć tych najbardziej znaczących i zaprezentować pokaźny wybór mniej ważnych. Jednocześnie ograniczyliśmy nasz wybór czasowo do okresu po II wojnie światowej. Wkrótce po niej rozpoczęła się bowiem epoka komputerów, mechanizmów elektromechanicznych i oprogramowania. Oczywiście nie należy zapominać, że komputery nie wzięły się znikąd. Wcześniej powstawały najróżniejsze mniej i bardziej doskonałe maszyny liczące, tworzono teorie, które legły u podstaw informatyki, a obecnie wiemy, że najstarsze znane nam urządzenie mechaniczne służące do przeprowadzania obliczeń powstało w starożytnej Grecji. Tak odległą przeszłością nie będziemy się jednak zajmować.

Pierwsza okrągła rocznica przypada na rok 1947. Przed sześćdziesięciu laty miało miejsce być może najważniejsze wydarzenie w historii informatyki. Pod koniec roku, 16 grudnia, w Laboratoriach Bella powstał pierwszy tranzystor. Jego twórcami byli William Shockley, Walter Brattain i John Bardeen. Pokazali go wówczas niewielkiemu gronu współpracowników, a zarząd firmy dowiedział się o przełomowym wynalazku tydzień później. Cała trójka za swoje prace otrzymała w 1956 roku Nagrodę Nobla.

Prototypowy tranzystor wymagał dopracowania. Ulepszano go przez kolejne 6 lat. Gdy jednak trafił do produkcji zrewolucjonizował komputery. Dzięki niemu moc obliczeniowa maszyn wzrosła 1000-krotnie. Brattain i Bardeen zastanawiali się, jak nazwać nowe urządzenie. Chcieli, by nazwa mieściła w sobie słowa warystor i termistor. Z prośbą o pomoc zwrócili się do Johna R. Pierce'a, specjalisty od lamp próżniowych. Pierce stwierdził, że tranzystor działa podobnie jak lampa próżniowa. A dwoma najważniejszymi właściwościami tego urządzenia są transkonduktancja (transconductance) i oporność (resistance). Z ich połączenia stworzył słów tranzystor (transistor).

Tranzystor - najważniejszy wynalazek w historii informatyki?

Tranzystor - najważniejszy wynalazek w historii informatyki?

Rok 1947 to również rok, w którym powstała pierwsza pamięć RAM. Tuba Williamsa-Kilburna była elektronową tubą zdolną do przechowywania danych w postaci binarnej. Prace nad tubą rozpoczęły się w 1946, a rok później, w listopadzie 1947 roku, brytyjski profesor Fred Williams i jego współpracownik Tom Kilburn, stworzyli urządzenie zdolne do przechowywania 2048 bitów. Po raz pierwszy zastosowano ją w 1948 roku w komputerze Manchester Mark I, znanym jako MADM.

Przed 60 laty sztuczna inteligencja przestała być domeną literatury science-fiction, gdy Alan Turing opublikował artykuł na temat inteligentnych maszyn. "Myślącymi" maszynami zaczęli zajmować się naukowcy.

Warto też wspomnieć o powołaniu w 1947 roku do życia firmy Eckert-Mauchly Computer Corporation. Cztery lata później wyprodukuje ona pierwszy w historii komercyjnie dotępny komputer, maszynę UNIVAC (Universal Automatic Computer). Pierwszą prywatną instytucją, która mogła poszczycić się posiadaniem komputera, była Prudential Insurance Company, a w latach 1951-1958 sprzedano w sumie 46 maszyn UNIVAC I.

Urządzenie to było też pierwszym komputerem, który zadebiutował w telewizji. Podczas wyborów prezydenckich w 1952 roku stacja CBS wykorzystała UNIVAC-a do przewidzenia ich wyników. Komputer stwierdził, że wygra Eisenhower. CBS nie podała tego od razu do wiadomości, gdyż eksperci przewidywali znaczące zwycięstwo Adlaia Stevensona. Dopiero w nocy, gdy kończono liczenie głosów ogłoszono, że to UNIVAC miał rację.