AGP powraca do łask

Producenci kart graficznych wiele miesięcy temu ogłosili, że przestają oferować modele z interfejsem graficznym AGP 8x. Ich plan inwestowania wyłącznie w PCI Express sprawdził się, ale na krótko. Teraz produkty AGP powracają w dobrym stylu.

Zarówno ATI, jak i NVIDIA straciły możliwość zarobienia niemałych pieniędzy, bo wiele osób kupiłoby produkty z interfejsem AGP 8x. Obecnie firmy naprawiają te błędy. Robi to głównie NVIDIA, która zaoferowała dwa modele dla różnych odbiorców - bardzo wydajny akcelerator GeForce 7800 GS oraz GeForce 7300 GS dla tych, którzy wymagają od karty graficznej nie ogromnej wydajności, nowoczesności, obsługiwania wszelkich nowości technologicznych. ATI niestety nie ma obecnie konkurentek najszybszych kart AGP NVIDII. Jak wynika z naszych testów, powinny nimi być modele ATI Radeon X850 XT PE, które już znamy. Niestety, ale ATI wycofuje już te modele z oferty. Trudno je kupić, a i ich ceny nie są atrakcyjne.

GeForce 7800 GS - nowoczesny, ale czy szybki?

Testowana przez nas karta z procesorem GeForce 7800 GS to model MSI NX7800GS-TD256. Zbudowano go zgodnie z projektem wzorcowym NVIDII, a MSI dodało system dynamicznego przetaktowania procesora i pamięci D.O.T. Element ten, naszym zdaniem, nie jest rewelacyjny. Procesor GeForce 7800 GS, znany od pewnego czasu pod roboczą nazwą G70, był od początku oferowany z interfejsem PCI Express, ale dopiero teraz NVIDIA zdecydowała się połączyć go z mostkiem HSI - translatorem instrukcji PCI Express na AGP. Jest znacznie nowocześniejszy od modelu NV40, stosowanego w najszybszych dotychczas kartach AGP NVIDII, czyli GeForce 6800 Ultra. NVIDIA nie zdobyła się na zrównanie jego wydajności z wydajnością GeForce 7800 GT i GTX. W tych modelach również zastosowano procesor G70, ale GeForce 7800 GS ma słabsze parametry ze względu na zredukowanie jednostek przetwarzania pikseli z 24 do 16 i jednostek przetwarzania geometrii z ośmiu do sześciu. Poza tym częstotliwość taktowania układu jest stosunkowo niska - rdzenia 375 MHz, a pamięci - 1,2 GHz. Zaletami w stosunku do modeli GeForce 6800 Ultra są o wiele sprawniejsze jednostki Pixel i Vertex Shader. Ich sprawność w G70 wzrosła w stosunku do wersji NV40 o blisko 25 i 95 procent (często nawet bardziej), co powinno wpłynąć na wydajność w najnowszych grach. Przewagą GeForce 7800 GS nad konkurencją z ATI jest na pewno zgodność z modelem cieniowania 3.0 (Radeon X850 obsługuje funkcje cieniowania 2.0) oraz dużo mniejszy i cichszy system chłodzenia. GeForce 7800 GS korzysta z jednoslotowego układu, który nie hałasuje. Kartę należy podłączyć do zasilacza wtyczką Molex.

Mistrz podkręcania

Jak już wspomnieliśmy, standardowo GeForce 7800 GS jest taktowany z niską częstotliwością - 375 MHz dla rdzenia to bardzo mało jak na procesor G70, który np. w GeForce 7800 GTX pracuje z częstotliwością 430 MHz (a w wypadku GeForce 7800 GTX 512 MB nawet 550 MHz). Daje to szansę sporego zwiększenia wydajności po przetaktowaniu kluczowych komponentów. Podczas redakcyjnych testów okazało się, że karta "podkręca się" ze standardowych 375 MHz do 440 MHz (pamięć pracowała z częstotliwością 1,44 GHz, co jest wartością maksymalną na pasku regulacji częstotliwości w sterownikach NVIDII). Kartę można porównać do Radeona X800 GTO, gdzie O miało oznaczać overclocking. GeForce 7800 GS nie ma takich oznaczeń, jednak w pełni zasługuje na podobne określenia. Niestety, firmowe rozwiązanie MSI nie nadawało się do podkręcania, czyli D.O.T. Karta zawieszała się nawet po wybraniu średniego poziomu przetaktowania (jest sześć trybów). Doświadczonym użytkownikom polecamy stare, sprawdzone sposoby ręcznej zmiany parametrów.

Konfiguracja platformy testowej: zasilacz SilverStone Zeus 650W SLI, procesor AMD Athlon 64 3800+, 2x512 MB DDR400, płyta główna Gigabyte K8NSNXP-939, twardy dysk Maxtor DiamondMax 9 Plus 80 GB ATA133, Windows XP PRO SP2, sterowniki ForceWare 82.12 (do kart GeForce 6800 Ultra oraz ATI Radeon X850 XT PE starsze wersje ForceWare i Catalyst).

Wydajność

Wydajność GeForce 7800 GS jest dobra i odpowiednia do ceny modelu. Nie mieliśmy okazji porównać nowej karty ze starszymi ATI w najnowszych grach, takich jak "F.E.A.R", czy w nowym benchmarku 3DMark06. Wyniki testów wskazują, że nie dorównuje pod tym względem ani starszemu GeForce 6800 Ultra, ani Radeonowi X850 XT PE. Trzeba jednak pamiętać, że Radeon jest od nowego GeForce dużo droższy i karta z procesorem NVIDII to prawdziwa okazja, jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny. Rzecz w tym, że można jeszcze kupić GeForce 6800 Ultra, kartę bardzo dużą, głośną... ale szybszą od GF 7800 GS praktycznie w każdej grze. W benchmarkach syntetycznych nowy produkt wypada bardzo korzystnie, ale w praktycznych testach, w grach, nie jest już tak dobrze. Wydajność zadowala, jednak z powodu ceny GF 6800 Ultra to lepszy wybór.