AIR 2.0 i Flash Player 10.1 - wersje beta oprogramowania Adobe

Firma Adobe udostępniła testowe wydania odtwarzacza Flash 10.1 i środowiska uruchomieniowego Adobe Integrated Runtime 2.0.

Jedną z zalet nowej wersji Flasha ma być jego realna wieloplatformowość. Justin Everett-Church, menedżer produktu w Adobe odpowiedzialny za Flasha, przekonuje, że wszystkie możliwości pełnoprawnej wersji oprogramowania, stosowane na komputerach, zostaną w całości przeniesione do wydania dla urządzeń mobilnych.

W tym właśnie celu Adobe w 2008 r. uruchomiło projekt Open Screen, którego celem było stworzenie spójnego interfejsu użytkownika dla szerokiej gamy urządzeń, opartego na technologiach Flash i AIR.

Dzięki temu dostęp do aplikacji i treści cyfrowych we Flashu uzyskają posiadacze telefonów i smartfonów działających pod kontrolą takich systemów jak Windows Mobile, Palm webOS, Google Android czy Symbian S60.

W późniejszym terminie do grona tego dołączy Blackberry, ale wiadomo, że zabraknie w nim iPhone OS.

Nowości we Flashu 10.1 to przede wszystkim sprzętowa akceleracja grafiki, technologia strumieniowego przesyłania mediów przez protokół HTTP oraz mechanizm ochrony treści (Adobe Flash Access 2.0).

Jak zapewnia Everett-Church, Flash Player "będzie dekodował sprzętowo i odtwarzał media w formatach H.264 i AAC kiedy tylko będzie to możliwe, natomiast w wypadku odtwarzania innych formatów np. Sorenson Spark i On2 VP6 Flash pomoże w optymalizacji jakości plików SWF".

Inny przykład dostosowania Flasha do urządzeń przenośnych to np. wsparcie dla klawiatur wirtualnych (jeśli w urządzeniu nie ma klawiatury fizycznej, a jego obsługę umożliwia ekran dotykowy).

Z kolei AIR, czyli środowisko uruchomieniowe aplikacji sieciowych w trybie offline, w wersji 2.0 zaoferuje rozszerzoną obsługę urządzeń pamięci masowej, wprowadzi wsparcie technologii P2P.

AIR 2.0 będzie wyposażone w zaktualizowaną wersję silnika WebKit (pozwalającego na szybsze przetwarzanie JavaScriptu) oraz wsparcie HTML5/CSS3.

Finalne wersje oprogramowania AIR 2.0 i Flash Player 10.1 ukażą się w pierwszej połowie 2010 r. Flash Lite, czyli uboższa wersja oprogramowania opracowana z myślą o telefonach komórkowych, będzie nadal wspierana dla niektórych urządzeń.

Więcej informacji: Adobe Labs