AJAX - webowy róg obfitości

ajaxXLS

Jest to jedna z dwóch udostępnionych przez Ajax 13 aplikacji pełniących rolę arkusza kalkulacyjnego. ajaxXLS to prosta przeglądarka, umożliwiająca podejrzenie dokumentów Microsoft Excel oraz OpenOffice Calc. Aplikacja zachowuje oryginalne formatowanie komórek arkuszy - zarówno jeżeli chodzi o ich zawartość (formatowanie tekstów, liczb, dat itd.), jak i wygląd (tło, czy obramowanie). Co ciekawe ajaxXLS Viewer potrafi również pokazywać wykresy zawarte w oglądanych arkuszach. Na tym jednak funkcjonalność tej przeglądarki się kończy.

AJAX - webowy róg obfitości

ajaxXLS - Excel w powijakach

Ciekawszą propozycją wydaje się druga aplikacja, o nazwie ajaxXLS Editor, znajdująca się obecnie w fazie beta. Niestety, na chwilę obecną nie nadaje się ona do pracy - producent wyraźnie pisze, iż znajduje się ona we wczesnej fazie rozwoju i jest jeszcze mocno niedopracowana. Można natomiast zobaczyć, w jakim kierunku będzie się rozwijała i jakie funkcje prawdopodobnie udostępni użytkownikom.

Na polu webowych arkuszy kalkulacyjnych dużo lepiej wypada udostępniony na początku czerwca konkurencyjny produkt software'owego giganta - Google Spreadsheets. Aplikacja doskonale radzi sobie z dokumentami XLS i CSV. Doskonale działa w niej mechanizm "drag-and-drop", warto też zwrócić uwagę na wygodę obsługi aplikacji (nie trzeba za każdym nowym otwarciem aplikacji przesyłać do niej edytowanego arkusza - zostaje on zapamiętany i dostępny na serwerze; ponadto można udostępniać dokument innym użytkownikom).

AJAX - webowy róg obfitości

ciekawe rozwiązanie arkusza kalkulacyjnego od firmy Google

Za wadę Google Spreadsheets należy jednak uznać brak obsługi zaawansowanych funkcji arkusza kalkulacyjnego, jak tabele przestawne, czy wykresy, problemy z poprawnym sortowaniem elementów zawierających na przykład polskie znaki diakrytyczne. Mimo to, ogólne wrażenie wywiera bardzo dobre.