AJAX - webowy róg obfitości

Grafika i kalendarze

Inne aplikacje wykorzystujące technologię AJAX

Warto poszukać w Sieci innych, konkurencyjnych rozwiązań, gdyż firma Ajax 13 nie jest jedyną, która proponuje takie rozwiązania. Sama technologia AJAX jest już szeroko stosowana w sieci i korzystają z niej zarówno mali, jak i giganci, na czele z Google, czy Yahoo! Wystarczy spojrzeć na serwis Google Maps, czy pocztę GMail aby zobaczyć, jak AJAX może zmienić używanie przeglądarki WWW.

Edytory tekstu

- Writely

- FKCeditor

- gOFFICE - pakiet kilku aplikacji: edytor tekstu, program do składu, arkusz kalkulacyjny i zapowiadany program do tworzenia prezentacji.

- thinkfree

- ZOHO writer

- ZOHO Virtual Office

Arkusze kalkulacyjne

- NumSum

Programy pocztowe

- GMail

- Yahoo! Mail

Kalendarze

- Planzo

- Google Calendar

- Yahoo! Calendar

- Kiko calendar

Warto także wspomnieć o narzędziu ajaxSketch, służącym do tworzenia schematów blokowych, diagramów i ręcznego rysowania (pozwala on na zmianę kolorów pióra i tła, a także stopnia przezroczystości rysowanego właśnie elementu i transformację obiektów). Pliki zapisywane są w formacie SVG (Scalable Vector Graphics), czyli na formacie bazującym na XML-u, który pozwala na przechowywanie informacji o dwuwymiarowych grafikach wektorowych, zarówno statycznych, jak i animowanych. Innym przydatnym narzędziem może okazać się również Kiko calendar - bardzo wygodny w obsłudze terminarz o dużych możliwościach. W przeciwieństwie do opisywanych wcześniej rozwiązań nie działa on tylko i wyłącznie z przeglądarką Firefox, a można go równie dobrze używać także w Internet Explorerze, czy też Camino. Funkcjonalność tej aplikacji można śmiało porównać z jej desktopowymi odpowiednikami, interfejs jest bardzo czytelny, a obsługa bardzo prosta.

Podobnym produktem jest Google Calendar, który posiadaczom konta pocztowego GMail daje także możliwość korzystania z dobrodziejstw terminarza. Chociaż interfejs tej aplikacji w porównaniu z Kiko calendar wydaje się być trochę uboższy, to jego funkcjonalność też jest całkiem spora i pozwoli na łatwe prowadzenie terminarza i dostęp do niego z dowolnego miejsca na Ziemi poprzez przeglądarkę internetową. Tak, jak poprzednik, Google Calendar potrafi importować gotowe dane terminarzy w formatach iCal oraz plików CSV wyeksportowanych wcześniej z programu Microsoft Outlook.

ajaxOS - czyli to wszystko zintegrowane z systemem operacyjnym

Obsługę aplikacji webowych można zintegrować z system operacyjnym tak, aby umożliwić przy ich pomocy edycję obsługiwanych dokumentów. Na przykład chcąc edytować dokument OpenOffice Writer, czy Microsoft Word, automatycznie uruchamia się przeglądarka WWW i otwiera się ajaxWrite. Po zakończeniu edycji dokumentu i zapisaniu go poprawiona wersja od razu trafia na dysk twardy naszego komputera. Taki prosty zabieg zwalnia użytkownika z konieczności kupna i/lub instalacji pakietu biurowego, jego aktualizacji, a ponadto oszczędza kilkaset megabajtów na twardym dysku. Założyciel firmy ajax 13 - Michael Robertson - zaprezentował niedawno specjalną wersję systemu operacyjnego Linspire, która ma wbudowane takie właśnie mechanizmy. Rozpoznaje ona automatycznie dokumenty doc, svg, odf, txt, xls itd. i automatycznie uruchamia przeglądarkę Firefox oraz skojarzoną z otwieranym dokumentem aplikację webową w celu jego edycji.

Dodatkowe połączenie takich mechanizmów z internetowym wirtualnym dyskiem, na którym przechowywane są wszystkie pliki i dokumenty, sprawia, że użytkonik otrzymuje do dyspozycji nowy wymiar "systemu przenośnego" - każdy dokument będzie bowiem bezpiecznie leżał na serwerze i będzie dostępny w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie.