AJAX - webowy róg obfitości

AJAX (Asynchronous JavaScript And XML), czyli zbiór technologii, które pozwalają na tworzenie aplikacji dostępnych poprzez strony WWW, zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Nic dziwnego - znajdują się wśród nich aplikacje webowe, które z powodzeniem mogą zastąpić biurowe kombajny do tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, schematów czy diagramów. Pora zatem przyjrzeć się bliżej kilku produktom wykorzystującym technologie AJAX, tym bardziej, że ich popularyzacją zajmuje się nie tylko Microsoft (jeden z pionierów AJAX-a) - ale i jego główni konkurenci, Google i IBM.

AJAX - webowy róg obfitości
W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej kilku produktom firm Google oraz Ajax 13 (jej założycielem jest Michael Robertson, właściciel firmy Linspire) . Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że do uruchomienia programów firmy Ajax 13 wymagana jest przeglądarka Firefox. Spowodowane jest to faktem, że w aplikacjach tych użyto specjalnego języka XUL używanego do opisu interfejsu użytkownika, a żadna inna przeglądarka nie ma wbudowanej jego obsługi. Wszystkie produkty Ajax 13 znaleźć można na stroniehttp://www.ajaxlaunch.com .

ajaxWrite

Aplikacja po uruchomieniu wygląda jak typowy prosty edytor tekstu. Posługiwanie się nią nie powinno sprawiać żadnych problemów, gdyż korzysta ona z elementów dobrze znanych z desktopowych programów tego typu. Mamy więc przejrzyste menu, pasek narzędziowy z najczęściej używanymi funkcjami, czy zakładki z edytowanymi dokumentami. Niektórych użytkowników drażnić może jedynie brak menu kontekstowych (zamiast nich, pojawia się menu z funkcjami przeglądarki).

AJAX - webowy róg obfitości

Webowy zalążek Worda - ajaxWrite

Funkcjonalność programu odpowiada z grubsza dołączanemu do systemu operacyjnego Windows WordPadowi. Możliwe jest zatem standardowe formatowanie tekstu (w tym ustalanie kroju, rozmiaru i wyglądu czcionki, jej koloru i tła), wstawianie obrazków, tabel i odnośników URL do dokumentu, wyrównywanie akapitów, jak również tworzenie list numerowanych i punktowanych. ajaxWrite potrafi czytać dokumenty programów Microsoft Word, Microsoft Works, Word Perfect, Open Office, StarOffice, czy też format RTF. Edytowany dokument można wyeksportować do pliku w formatu Microsoft Word, OpenOffice, RTF, PDF lub jako zwykły tekst.

Edytor jest bardzo szybki, w normalnej pracy z nim nie odczuwa się żadnych przestojów, natomiast największe wrażenie robi chyba szybkość uruchamiania go. Autorzy chwalą się, że cały program zajmuje poniżej 400 KB, więc przy odpowiednio szybkim łączu załadowanie go jest błyskawiczne. Po uruchomieniu, większość operacji jest wykonywana lokalnie, więc szybkość wykonywania nie powinna znacznie odstawać od innych aplikacji działających na komputerze.

Konkurencyjny dla ajaxWrite produkt - Writely - został w marcu bieżącego roku kupiony przez firmę Google. Od tej pory nie można się zarejestrować na witrynie firmy i przetestować programu. Jak wynika z opisu na witrynie producenta, program jest funkcjonalnie zbliżony do opisanego wyżej rozwiązania firmy Ajax 13.