AMD 64 pod kontrolą VIA

VIA opracowała ciekawy chipset K8T800 Pro przeznaczony dla procesorów AMD 64 i FX. Jego największą zaletą jest możliwość pracy z asynchronicznym taktowaniem szyny systemowej, AGP i PCI. To pozwoli miłośnikom podkręcania na maksymalny tuning platformy 64-bitowej.

AMD 64 pod kontrolą VIA

schemat budowy chipsetu VIA K8T800 Pro

Możliwe będzie ustawienie "na sztywno" częstotliwości taktowania szyny PCI i AGP, które to przy synchronicznym, wyższym niż standardowe taktowaniu często są elementem powodującym niestabilność systemu po przetaktowaniu.

Nadal mostkiem południowym jest układ VT9237 obsługujący takie elementy systemu jak napędy Serial ATA, ATA133, realizujący funkcje RAID, kontroler Gigabit Ethernet, porty USB 2.0 oraz FireWire. Za dźwięk odpowiada 6-, lub 8-kanałowy układ VIA Vinyl.

AMD 64 pod kontrolą VIA

Chipset VIA K8T800 Pro

W stosunku do poprzedniego chipsetu K8T800 nie tylko zmieniono architekturę szyny z synchronicznej na asynchroniczną lecz także podwojono przepustowość szyny V-Link łączącej mostek północny z południowym. Interfejs Ultra V-Link dysponuje teraz przepustowością 1066 MB/s.