AMD A520 - nowy, tani chipset dla procesorów Ryzen 3000 - czy warto?

AMD zaprezentowało kolejny chipset zbudowany z myślą o podstawce AM4. Czy warto się nim zainteresować? Jakie nowości przewidziano, a czego zabrakło?

AMD postanowiło wprowadzić na rynek kolejny chipset dedykowany podstawce AM4. Oznacza to, że może on zostać połączony z najnowszymi procesorami desktopowymi Ryzen 3000. Oczywiście producent proponuje łączyć A520 z tańszymi układami.

Układ AMD Ryzen

Układ AMD Ryzen

AMD na swojej stronie produktowej reklamuje A520 jako prosty chipset dla osób, które potrzebują niezawodnego komputera do pracy z wieloma złączami wejście i wyjścia oraz nowymi technologiami na pokładzie. Czerowni dedykują chipset A520 użytkownikom domowym oraz biurowym. Całość ma być łączona pierwotnie z procesorami wykorzystującymi architekturę Zen 2, a w przyszłości również z nowszymi procesorami opartymi na Zen 3.

Zobacz również:

  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze

Dzięki kompatybilności z przyszłymi rozwiązaniami AMD reklamuje chipset A520 jako rozwiązanie bardzo przyszłościowe.

Jakie nowości przewidziano w AMD A520?

Płyty główne oparte na AMD A520 zaoferują 26 linii PCIe 3.0 (w przypadku korzystania z najnowszych procesorów Ryzen 3000). Nie zabraknie maksymalnie 5 portów USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps), dwóch portów USB 3.1, sześciu portów USB 2.0 i czterech złączy SATA 3.0.

Aktualne chipsety AMD

Aktualne chipsety AMD

Chipset AMD A520 nie jest kompatybilny z poprzednimi układami AMD Ryzen 2000 oraz 1000.

Nowe płyty główne takie, jak ASROCK A520M Pro4 czy ASUS TUF GAMING A520M-PLUS mają być dostępne w sprzedaży jeszcze dziś. Niestety w chwili tworzenia tego materiału płyty główne nie były jeszcze dostępne, w związku z czym nie posiadami informacji o ich cenach detalicznych.

Sprawdź, ile kosztuje procesor AMD Ryzen 3600


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: