AMD/ATI: w przeciwieństwie do ..., nasze moduły graficzne są w porządku

AMD wydało oświadczenie, zgodnie z którym produkowane przez firmę mobilne chipsety graficzne nie sprawiają żadnych "nienormalnych problemów". Nie powiedziano tego na głos, ale wszyscy domyślili się, że oświadczenie powinno kończyć się frazą "w przeciwieństwie do układów Nvidii".

Od kilkunastu dni krążą doniesienia o problemach z mobilnymi chipsetami GeForce. Wiadomo, że niektóre układy mogą się przegrzewać, ale dotychczas nie było jasne ani o które moduły chodzi, ani z czym konkretnie jest kłopot, ani wreszcie, jak poradzą z nim sobie producenci notebooków.

Dość paradoksalnie, sprawa nieco się wyjaśniła, kiedy AMD wydało oświadczenie. Korporacja zapewnia, że stosowane przez nią materiały służące do opakowywania krzemowych rdzeni są całkowicie w porządku i właściwie odprowadzają ciepło. Na tej podstawie można wnioskować, że problemem Nvidii był błąd w procesie technologicznym, który prowadzi do przegrzewania się elektroniki.

Niektórzy specjaliści z branży sugerują, że producenci notebooków powinni zorganizować wielką akcję wymiany sprzętu. Na razie jednak na takową się nie zanosi. Dell i HP udostępniły tylko uaktualnienia BIOS-ów, które powinny zapobiec przegrzaniu elektroniki i wystąpieniu problemów.