AMD Athlon 64 3400+

Najnowszy procesor AMD to kolejna próba zdobycia tytułu lidera wydajności. Czy tym razem udana?

Najnowszy procesor AMD to kolejna próba zdobycia tytułu lidera wydajności. Czy tym razem udana?

Seria procesorów Athlon 64 dostępna jest od września 2003 roku i zaczyna właśnie zdobywać popularność. Duża w tym zasługa odchudzonej wersji 3000+, w której zastosowano tylko 512 KB pamięci podręcznej zamiast 1 MB. Ale gdy AMD wprowadziło już produkt bardziej masowy, przyszedł czas walki o tytuł lidera wydajności. W tym celu wprowadzono model 3400+.

AMD Athlon 64 3400+

AMD Athlon 64 3400+

Od swojego poprzednika, 3200+, różni się jedynie częstotliwością taktowania, które wynosi obecnie 2,2 GHz zamiast 2 GHz. Oznacza to 10-procentowy wzrost, co ma o tyle duże znaczenie, że jak pokazały wcześniejsze testy, wydajność 64-bitowych układów AMD wzrasta w sposób bardzo zbliżony do wzrostu prędkości taktowania. Wynika to m.in. z faktu, że kontroler pamięci jest zintegrowany z procesorem, więc każdy wzrost taktowania procesora wpływa bezpośrednio na przepustowość magistrali pomiędzy procesorem a pamięcią.

Taktowanie 2,2 GHz oznacza, że model 3400+ zrównał się z najwyższym do tej pory modelem AMD, Athlonem FX-51. W przeciwieństwie do niego wyposażony jest jednak wciąż w jednokanałowy kontroler pamięci. Na pierwszy rzut oka jest to tylko wada, skutkująca mniejszą przepustowością pamięci. Z drugiej jednak strony, FX-51 wymaga pamięci rejestrowanych, które wprowadzają znaczące opóźnienia w porównaniu do zwykłych modułów DDR. Jak zatem wygląda to w praktyce?

Trudno o całkowicie jednoznaczny werdykt. W zależności od testu, 3400+ osiąga wyniki nieco lepsze, równe lub nieco gorsze od tandemu Pentium 4 3,2 EE oraz Athlon FX-51. W grach wypada znacznie lepiej niż FX-51 i może konkurować ze wspomnianym Pentium 4.

Informacje: AMD,http://www.amd.pl

Cena: bd.