AMD Athlon X2 - po prostu masakruje konkurencję

Prawie miesiąc temu zaprezentowaliśmy Wam pierwsze w Polsce testy dwurdzeniowego procesora Intel Pentium EE 840, który przełamał kolejne bariery wydajnościowe, szczególnie jeśli chodzi o pracę z wieloma aplikacjami na raz. Teraz, po raz pierwszy możemy Wam zaprezentować pojedynek flagowego układu Intela z pierwszym dwurdzeniowym procesorem AMD Athlon X2 4800+. Możemy Wam zdradzić, że o wiele lepszy pod względem architektury Athlon spuścił tęgie lanie konkurencji, której nie pomogła nawet aktywna funkcja wielowątkowości sprawiająca że system operacyjny widział układ Intela jako 4 procesory!

Wizualnie Athlon 64 X2 nie różni się od innych modeli serii Athlon 64

Wizualnie Athlon 64 X2 nie różni się od innych modeli serii Athlon 64

Prezentując wyniki testów Pentium EE 840 zachwycaliśmy się jego wydajnością w aplikacjach korzystających z wielu wątków. Układ ten znakomicie spisuje się w codziennej pracy, bo oprócz dwóch rdzeni wyposażony jest także w dwa "wirtualne" procesory czyli technologię HyperThreading.

Oprócz pochwał, które procesorowi Intela niewątpliwie się należały, wspominaliśmy jednak, że w konfrontacji z lepiej przystosowanymi do pracy wielordzeniowej procesorami AMD układ ten może wypaść blado. Pierwszy na rynku dwurdzeniowych procesorów (mówimy o dwójce AMD i Intel, bo inne firmy jak choćby IBM produkują wielordzeniowe układy od dawna) pojawił się serwerowy Opteron AMD. Dwurdzeniowy "procesor dla mas", czyli Athlon 64 X2 miał trafić na rynek dwa miesiące później. Gdy Intel pokazał swojego gracza czyli wspomniany już układ EE 840, AMD postanowiło nie czekać i momentalnie ogłosiło dostępność procesorów dwurdzeniowych klasy desktop.

Lepszy z założenia

Athlony 64 od początku swojego istnienia były projektowane tak aby w przyszłości ich modyfikacja do postaci wielordzeniowej była jak najbardziej bezbolesna i skuteczna. Już na etapie pierwszych prac nad modelami tej serii wprowadzono krzyżowe przełączniki, których zadaniem jest zarządzanie rozdzielaniem danych pomiędzy rdzeniami, a pamięcią podręczną. Także z początku uznawane (również przez nas) za kontrowersyjne, choć nigdy nie ganione ze względu na znakomity wpływ na wydajność, rozwiązanie ze zintegrowanym kontrolerem pamięci w procesorze okazało się na dłuższą metę strzałem w dziesiątkę. Co prawda chęć skorzystania przez użytkownika z obsługi pamięci innej niż przewiduje to kontroler procesora wiąże się nie - jak w przypadku modeli Intela - ze zmianą płyty głównej lecz z wymianą jednostki obliczeniowej, jednak życie pokazało, że nowe standardy RAM nie przyjmują się na rynku tak szybko jak pierwotnie sądzono.

AMD wymieni podstawkę w przyszłym roku. To muszą wiedzieć osoby planujące aktualnie kupić nowy procesor. Zmiana będzie się wiązała z wprowadzeniem do układów kontrolerów pamięci DDR2. Wymusza to zmianę podstawki na....Socket 940. Powrót do źródeł należałoby powiedzieć. Wersje serwerowe z obsługa DDR2 dostaną bardziej egzotyczne gniazdo - Socket 1207. Tyle właśnie nóżek znajdzie się w nowych Opteronach. Wracając do znakomitej architektury procesorów Athlon 64 nie sposób nie wspomnieć o bardzo wydajnym łączy Hyper Transport, które cechuje wysoka przepustowość i krótkie opóźnienia. Dzięki temu tak prosto mogą ze sobą współpracować serwerowe układy Opteron, będące w praktyce tylko niewiele zmodyfikowanymi Athlonami 64. W przeciwieństwie do procesorów Intela, dwa rdzenie AMD korzystają z jednego mechanizmu pozwalającego na dostęp do pamięci podręcznej drugiego poziomu wynoszącej po 1024 KB na każdy ze rdzeni. Pojedyncza szyna HyperTransport pozwala im na szybki dostęp do niezbędnych danych. Intelowski układ dwurdzeniowy nie dość, że nie posiada tak wydajnego arbitra rozdzielającego zadania pomiędzy oba rdzenie (występujący w procesorach AMD interfejs System Request Intarface) to jeszcze de facto jest podwójnym Prescottem wyposażonym w dwie jednostki logiczne korzystające z jednej szyny systemowej będącej swego rodzaju wąskim gardłem.


Zobacz również