AMD Barton za tydzień, Opteron w kwietniu

Koncern AMD poinformował oficjalnie, że premiera 64-bitowych procesorów serwerowych Opteron odbędzie się 22 kwietnia tego roku. Przeznaczone dla komputerów biurkowych i przenośnych Athlony 64 pojawią się w sprzedaży nie wcześniej niż pod koniec września br. Już w lutym na rynku pojawią się natomiast układy Athlon XP oparte na rdzeniu Barton.

AMD Barton za tydzień, Opteron w kwietniu
Zdaniem przedstawicieli AMD, opóźniona premiera 64-bitowych desktopowych procesorów pozwoli firmie na lepsze "dopasowanie" układów do 64-bitowych systemów operacyjnych. Przypomnijmy – Microsoft opracował 64-bitową wersję Windows XP już w 2001 roku, jednak była ona zoptymalizowana dla procesorów Intel Itanium, które korzystają z nieco innych instrukcji niż układy AMD. Następny serwerowy system operacyjny Microsoftu, Windows Server 2003, ma
AMD Barton za tydzień, Opteron w kwietniu

AMD Opteron

pojawić się na rynku w kwietniu. Jego producent zapowiada, że dostępna będzie także wersja 64-bitowa, wykorzystująca możliwości układów AMD Opteron.

Już niedługo, bo 10 lutego, do sklepów trafi natomiast nowa seria procesorów Athlon XP, opartych na rdzeniu o nazwie kodowej Barton. Będą one wyposażone w 512 kB pamięci podręcznej drugiemo poziomu (L2 cache). Bartony będą współpracować z magistralą systemową 333 MHz. Zwiększony rozmiar pamięci podręcznej powinien w znaczącym stopniu podnieść wydajność nowych układów AMD. Pierwszym procesorem opartym na nowym rdzeniu będzie Athlon XP 3000+. W połowie roku mają się natomiast pojawić układy XP 3200+.

Układy z rdzeniem Barton mają być ostatnimi procesorami opartymi na wprowadzoną w 1999 roku architekturze K7. Przy zamówieniach hurtowych (min. 1000 szt.) cena układów XP 3000+ ma wynieść w dniu premiery ok. 640 USD.