AMD "Centrino"?

Nie przeprowadziliśmy jeszcze redakcyjnych testów najnowszych, mobilnych procesorów AMD Athlon 64 3000+, jednak z informacji jakie podaje koncern wynika, że w końcu producent ten dorobił się procesora mogącego zbliżyć się do Pentium M pod względem wydajności i zapotrzebowania na energię.

Mobilny Athlon 64 pracuje z zegarem 2,0 GHz, czyli z taką samą częstotliwością jaką oferuje Intel Pentium M w swojej najmocniejszej wersji. Układ AMD nazwano Mobile Athlon 64 3000+. Jego przewagą w stosunku do "Dothana" jest oczywiście większa uniwersalność związana z 64-bitowymi rozszerzeniami i jednoczesną pełną zgodnością z architekturą 32-bitową. Mobilny Athlon 3000+ wyposażony jest w 512 KB pamięci podręcznej L2, podczas gdy Dothan posiada jej aż 2 MB. Intel nadal zdecydowanie przewodzi jeśli chodzi o zapotrzebowania na energię, bowiem jego procesor zadowala się jedynie 21 W energii. Nowe AMD potrzebuje do 35 W.

Uzyskanie takiego rezultatu jest efektem zastosowania procesu produkcyjnego 0,09 mikrometra. Układ posiada jednokanałowy kontroler pamięci DDR oraz podstawkę Socket 754. Cena procesora to 241 USD.