AMD Hierofalcon - SoC dla serwerów wkrótce na rynku

Firma AMD podała oficjalnie, kiedy zamierza wprowadzić na rynek swoje pierwsze 64-bitowe układy SoC zbudowane w oparciu o architekturę ARM.

Przedstawiając ostatnie sprawozdanie finansowe firma AMD podzieliła się nowymi informacjami na temat premiery swoich pierwszych serwerowych układów SoC zbudowanych w oparciu o 64-bitową architekturę ARM. Mowa o układach o kodowej nazwie Hierofalcon, o których usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2013 roku i które nie pojawiały się już później chyba w żadnych doniesieniach.

Z wcześniej udostępnionych danych wiedzieliśmy, że układy Hierofalcon, które znajdą zastosowania w wysokowydajnych urządzeniach wbudowanych, korzystają z maksymalnie ośmiu rdzeni Cortex-A57 i oferują:

- do 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu

- do 8 MB pamięci podręcznej poziomu trzeciego

- dwukanałowy kontroler DDR3/DDR4 z obsługą ECC (Error Correction Code), częstotliwość do 1866 MHz

- kontrolery PCI Express 3.0 i sieci przewodowych 10 Gb/s

- koprocesor (obliczenia kryptograficzne)

- obsługę AMD TrustZone (izolowanie przetwarzania wrażliwych danych)

Całość zamknięta ma być w obudowie BGA typu SP1 (27 x 27 mm) i cechować się TDP na poziomie 15 - 30 W (w zależności od wersji). Ich produkcja ma się natomiast odbywać przy wykorzystaniu 28-nanometrowego procesu technologicznego.

Na koniec najważniejsza informacja, która pojawiła się we wspomnianym sprawozdaniu finansowym: AMD oczekuje, że układy Hierofalcon, których pierwsze próbki trafiły do producentów w październiku 2014 roku, pojawią się na rynku w pierwszej połowie 2015 roku.