AMD: Intel opóźnia postępowanie o nieuczciwą konkurencję

Firma Advanced Micro Devices oskarżyła Intela o opóźnianie postępowania w sprawie rzekomego prowadzenia przez niego praktyk monopolistycznych toczącego się przed Komisją Europejską. Komisja uważa, że Intel wykorzystuje w nieuprawniony sposób swoją dominującą pozycję na rynku i podejmuje działania, których celem jest wyłączenie swojego głównego rywala, AMD, z rynku procesorów architektury x86.

Na początku lipca 2006 r. AMD oskarżyło Intela o namówienie szefów spółki Media-Saturn-Holding - właścicieli sklepów Media Markt i Saturn - do całkowitej rezygnacji ze sprzedaży procesorów innych niż układy Pentium i Celeron. Później pojawiały się kolejne zarzuty, jakoby Intel nakłaniał czołowego wytwórcę komputerów (OEM) do opóźnień we wprowadzaniu do oferty maszyn wykorzystujących procesory AMD, a także zarzuty dotyczące zniżek, których Intel udzielał temu samemu wytwórcy w zamian za umieszczanie wyłącznie CPU Intela w notebookach.

Intel zgłosił zażalenie do Sądu Pierwszej Instancji (CFI) w Luksemburgu. Wedle przedstawicieli firmy, osąd Komisji Europejskiej jest krzywdzący oraz stronniczy. Intel miał osiem tygodni na ustosunkowanie się do zarzutów. Komisja nie zgodziła się na przedłużenie terminu, bowiem już wcześniej przedłużała terminy dotyczące innych części tej sprawy. Oskarżona firma nie odpowiedziała na zarzuty. Zdaniem AMD jest to kolejne posunięcie Intela mające na celu opóźnienie całej sprawy.

Przedstawiciele firmy Intel zaprzeczają i spodziewają się całkowitego oczyszczenia z zarzutów.