AMD K6 - II

Drugi producent co do ilości sprzedanych procesorów na świecie tym razem zdaje się wyprzedzać konkurencję, oferując procesor nowszy technologicznie utrzymując zarazem wysoce konkurencyjną cenę...

Drugi producent co do ilości sprzedanych procesorów na świecie tym razem zdaje się wyprzedzać konkurencję, oferując procesor nowszy technologicznie utrzymując zarazem wysoce konkurencyjną cenę. Po wypromowaniu przez potentata w produkcji układów typu x86 - firmę Intel - technologii MMX (rozszerzenia podstawowej listy rozkazów o procedury multimedialne), konkurencja rozpoczęła pracę nad kolejnym rozszerzeniem tej listy - tym razem o rozkazy 3D. Na początku każdy producent zajął się samodzielnie opracowywaniem nowej technologii - jednakże małe szanse na wypromowanie standardu małym firmom - i tym samym prawdopodobne fiasko przy konkurowaniu z Intelem spowodowało, że AMD wraz z Cyrix'em i NexGen'em zjednoczyły się przy pracy nad nową technologią. Po sukcesie jaki przyszedł firmie AMD po sprzedaży AMD-K6, firma od miesięcy zapowiadała rychłe nadejście jego następcy - AMD-K6-3D. 28 maja na targach E3 w Atlancie zaprezentowano nowy układ - pod nieco zmienioną nazwą AMD-K6-2. Procesor zawiera wyżej omówioną technologię 3D, którą producent nazwał 3DNow! Czym się charakteryzuje nowy procesor?

Przede wszystkim zastosowana w nim technologia przyspiesza działanie wszelkich programów korzystających z grafiki 3D (w tym przede wszystkim gier). Przyspieszenie owo jest na tyle wyraźne, że wg. testów producenta i niezależnych centrów testowych wydajność procesora przy takiej grafice przewyższa wydajność procesora Pentium II o tej samej częstotliwości zegara. Jednostka zmiennoprzecinkowa AMD-K6-2 wciąż nie dorównuje produktowi Intela zostawiając tym samym procesor nieco w tyle. Kolejną cechą nowego układu jest trzymanie się starego (ale jak widać dobrego) gniazda - Socket 7. Właściwie AMD nieco ulepszyła platformę dodając obsługę AGP oraz 100MHz-ową szynę główną płyty - nadając gnieździe nazwę - Super 7. AMD zamierza w przeciwieństwie do Intel'a wspierać starą technologię - tłumacząc swoją decyzję tańszymi kosztami produkcji płyt, ich zaawansowaniem technologicznym i masową produkcją jak również faktem iż ich wydajność w zupełności wystarcza wymaganiom nowoczesnych procesorów. Firma od pół roku stara się wprowadzać do infrastruktury Socket 7 elementy, które pozwolą jej pod koniec tego roku sprostać wymaganiom nowych układów K6-2 i spełnią założenia platformy Super 7. Unowocześniona platforma będzie posiadać: układ AGP 133MHz do wykorzystania wysoce-wydajnych kart graficznych, pamięć cache L2 o pojemności 256kB komunikującą się z procesorem po pełnej jego szybkości wewnętrznej (na wzór Pentium Pro i Pentium II), szybka szyna główna procesora o częstotlowości 100MHz, co pozwoli na stosowanie procesorów o wewnętrznym zegarze 350 i 400MHz.

Zainteresowanie nowym układem i nową (unowocześnioną) technologią pokazali główni producenci komputerów PC, jak również producenci oprogramowania widzą w nowym zestawie procedur możliwości rozszerzenia swoich programów. Szykowany na sierpień tego roku zestaw DirectX 6 Microsoftu ma wpełni wspierać 3DNow!. Co ciekawe producenci układów dopalających grafikę 3D są również zainteresowani możliwościami procesora i jak pokazały testy beta sterowników OpenGL do popularnych akceleratorów wydajność grafiki wskazuje wysoką tendencję wzrostu.

Pozostaje pytanie - jaki będzie następny etap. Czy kupując nowy procesor nadal używać platformy Socket 7/Super 7 (nowy procesor wymaga nowej płyty), widząc na horyzoncie wyłaniający się powoli AMD-K7, który wedle zapowiedzi będzie wykorzystywał intelowski Slot-1, czy też po prostu pójść do objęcia Intel'a i zakupić Pentium II? Osobiście proponował bym chwilę przeczekać - za parę miesięcy ma się pojawić nowy układ Intela również zawierający procedury 3D, pozatym technologia AMD zdąży się nieco zaaklimatyzować, wtedy będzie można podjąć w miarę rozsądną decyzję co do dalszych zakupów.

Test wydajności wg. AMD

3D Winbench 98/Windows 95

AMD-K6-2/300 - 1,110

Pentium II 300 - 961

Winstone 98/Windows 95

AMD-K6-2/300 - 21.5

Pentium II 300 - 21.6