AMD K6-III idzie jak burza


Trzy z pięciu testowanych systemów miały pamięci 1 MB trzeciego poziomu i ich wydajność była najlepsza. Compaq i Micro Express 450 MHz uzyskały 225 punktów w teście WorldBench, a więc tyle, co typowy system Pentium III 500 (najszybszy PIII 500 zdobył trochę więcej - 237 punktów). Micro Express w wersji 400 MHz osiągnął 217 punktów - trochę mniej od średniej dla PIII 450 (219 punktów). To świetny wynik, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, że jest tańszy.

Z drugiej strony systemy CyberMax 400 i 450 MHz miały tylko po 512 KB pamięci L3, co zapewne wpłynęło na niższe wyniki testu PC WorldBench - odpowiednio 202 i 212 punktów. Mimo to są wystarczająco szybkimi komputerami dla większości użytkowników.

GRAFICZNE ROZCZAROWANIE

K6-III być może jest niezrównany w standardowych aplikacjach biurowych, ale gdy uruchomisz w nim najnowszą strzelaninę 3D, szybko staniesz się ofiarą. W testach graficznych PC World komputery z K6-III 450, które wcześniej działały jak Pentium III 500, nie mogły dorównać typowemu PII 450.

W próbie PowerPoint - naszym najmniej ważnym teście graficznym - systemy z K6-III dotrzymywały kroku Pentium III. CyberMax K6-III 450, najwolniejszy K6-III 450 w naszych aplikacjach biznesowych, ukończył ten test w 156 sekund - tylko 9 sekund później niż przeciętny Pentium III z tym samym układem graficznym nVidia TNT.

Systemy K6-III były zdecydowanie wolniejsze w bardziej wymagających testach graficznych. Na przykład w grze Redline Racer drogi Compaq Presario 5600s-450 wypadł o 44 procent słabiej od typowego, podobnie skonfigurowanego peceta PII 450. W tym samym teście CyberMax Enthusiast 450 był tylko trochę lepszy, odstając od PII 450 o około 30 procent. W teście Directora wyniki okazały się nieszczególne: najlepszy Compaq został w tyle za Pentium II 450 o około 11 procent.

Micro Express 400 MHz dorównywał najszybszym komputerom K6-III 450 lub był nawet od nich szybszy w wielu naszych testach gier 3D. Dobre wyniki zawdzięcza zapewne karcie graficznej Diamond Monster Fusion. Jednak Monster Fusion ma wady, które nie pozwalają nam polecić go do gier. Karta nie pozwala, między innymi, na przetwarzanie obrazów 3D w 32-bitowym kolorze, więc niektóre gry nie będą tak realistyczne, jak na ekranach innych pecetów.

Jeśli na pierwszym planie stawiasz biznes, systemy z K6-III mogą być pierwszorzędną propozycją, oczywiście zależnie od producenta. Mogą kosztować setki złotych mniej od podobnie wyposażonych PIII o bardzo zbliżonej szybkości pracy.

ZOSTAW W DOMU

Kolejny nowy procesor AMD, przenośna wersja K6-2, nie powtarza sukcesu K6-III w aplikacjach biznesowych. Przy najwyższej szybkości 333 MHz i funkcjach 3DNow! ten notebookowy K6 powinien teoretycznie stanowić niedrogi sposób na zabranie ze sobą multimediów.

Jedynie z wynikiem 131 punktów w PC WorldBench Toshiba Satellite 2545XCDT plasuje się bardziej w okolicach notebooka z Pentium II 233 niż czegokolwiek z "333Ň w nazwie. Jedna z przyczyn niskiej wydajności tkwi w braku zintegrowanej pamięci podręcznej L2 - przyspieszacza wbudowanego w przenośne wersje Pentium II i Celerona.

Toshiba nie polemizowała z wynikami naszych testów, przyznając, że w tym przypadku zamieniła szybkość na funkcje - notebook ma m.in. ekran 14,1 cala. Model Satellite 4030CDT, kosztujący 100 USD więcej, ma znacznie szybszy procesor Celeron 300, ale jego ekran mierzy jedynie 13 cali. Kolejny plus: w naszym teście żywotności baterii 2545XCDT wytrwał aż 3,5 godziny.

Trudno ocenić procesor na podstawie jednego komputera, a w momencie pisania tego artykułu Compaq wprowadził notebooka z nowym układem K6-2 380 MHz. Jeśli jednak testowany przez nas Satellite 2545XCDT może być jakimś wskaźnikiem potencjału nowego procesora, to nie ma się czym zachwycać.

WARTO ZAUFAĆ AMD?

Komputery z układami AMD były zwykle sprzedawane przede wszystkim klientom indywidualnym, firmy zachowywały wobec nich dystans. Jeden z analityków trafnie to podsumował: "ludzie, którzy wydają swoje pieniądze na komputer, zdecydują się raczej na AMD; ludzie, którzy wydają czyjeś pieniądze, będą bardziej ostrożni".

Możliwe, że K6-III to zmieni. Przy swej relatywnie niskiej cenie i doskonałych osiągach w standardowych aplikacjach biurowych może rozprzestrzenić się z domów na małe, a potem na większe firmy. Stanie się tak wtedy, gdy AMD uda się utrzymać zdecydowaną różnicę cenową w stosunku do PIII Intela. Już teraz wszyscy znaczący producenci w USA poza Dellem i Micronem sprzedają bądź zamierzają sprzedawać co najmniej jeden model AMD.