AMD K6-III idzie jak burza

Po latach jazdy w kurzu za Intelem AMD wreszcie dorównuje konkurentowi. Jego nowy, szybki procesor doskonale sprawdza się w zastosowaniach biznesowych.


Niespodzianka! Po latach jazdy w kurzu za Intelem AMD wreszcie dorównuje konkurentowi. Jego nowy, szybki procesor doskonale sprawdza się w zastosowaniach biznesowych.

Z czym kojarzy się nazwa AMD? Zapewne przywodzi na myśl tanie komputery, które nie są tak szybkie, jak droższe modele z układami Intela. Lecz nowy procesor AMD K6-III może zmienić ten szablon myślowy.

AMD K6-III idzie jak burza

Compaq Presario 5600s-450

Gdy powstawał ten artykuł, nie było jeszcze polskich komputerów wyposażonych w K6-III. Jednak wyniki testów PC WorldBench (mierzą one wydajność pecetów w typowych aplikacjach biurowych) przeprowadzonych na kilku maszynach z USA dają pewne wyobrażenie o możliwościach nowego procesora: najszybszy pecet K6-III dorównał komputerom Pentium III o wyższych częstotliwościach zegara. Testowana w zeszłym miesiącu pierwsza maszyna z K6-III nie wywarła na nas większego wrażenia, natomiast tym razem wyraźnie widać było, że najszybszy K6-III 400 odpowiadał Pentium III 450, zaś najszybszy K6-III 450 działał jak Pentium III 500. Na dodatek komputery z K6-III są tańsze od porównywalnych systemów z PIII.

AMD K6-III idzie jak burza

Biurkowe K6-III wygrywaja...

Jednak tam, gdzie szybkość ma największe znaczenie - w multimediach i grafice 3D - K6-III rozczarował. Dokładniej, K6-III 450 był o 44 procent wolniejszy w testach graficznych od przeciętnego Pentium II 450.

Z testów wypływa następujący wniosek: w zastosowaniach biznesowych K6-III jest nie do pobicia pod względem ceny i szybkości, brak mu jednak mocy do gier czy złożonych prac graficznych, np. edycji multimediów.

PIĄTKA NA START

Sprawdziliśmy pięć amerykańskich komputerów K6-III, z czego dwa - CyberMax Enthusiast KIII-400 i Micro Express MicroFlex K6-3/400 - pracowały z częstotliwością 400 MHz. Micro Express był jedynym modelem dostępnym w sprzedaży; wszystkie pozostałe to prototypy.

AMD K6-III idzie jak burza

...ale pecety PIII dają więcej satysfakcji.

CyberMax jest systemem poddanym testom przed miesiącem, wtedy nie dorównał PIII-450, jednak nie można ocenić układu na podstawie jednego peceta. Teraz, mając kilka komputerów, mogliśmy przyjrzeć się trzem systemom z zegarem 450 MHz. Najdroższego z nich, Compaqa Presario 5600s-450, który w USA kosztuje prawie 2500 dolarów, wyposażono w piękny wyświetlacz LCD. Znacznie tańszy CyberMax Enthusiast KIII-450 różnił się od modelu Enthusiast KIII-400 jedynie szybkością zegara. Ostatni komputer 450 MHz to Micro Express 400 MHz z zamienionym przez nas procesorem; producent zapewnił nas, że to redakcyjne cacko niczym się nie różni od oryginalnej wersji 450 MHz.

Oprócz K6-III AMD zaoferował też nowy układ przystosowany do notebooków o nazwie K6-2 Mobile. Przetestowaliśmy pierwszego notebooka z tym procesorem, Toshibę Satellite 2545XCDT. Jeśli osiągi tego komputera mogą być jakąkolwiek wskazówką, to nowy układ przenośny nie zadowoli zwolenników szybkości.

PAMIĘĆ ABSOLUTNA

AMD K6-III idzie jak burza

Procesory

Wspaniałe osiągi w aplikacjach biznesowych K6-III zawdzięcza pamięci podręcznej - a w zasadzie pamięciom. Wszystkie procesory od czasów Pentium MMX miały wbudowane w układ 64 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu. Pentium II i III uzupełniły ją o 512 KB pamięci drugiego poziomu, które umieszczono obok układu na tej samej płytce i które pracują z połową szybkości procesora. Celeron ma pamięć podręczną 128 KB w samym układzie - ćwierć tego, co Pentium, ale za to działające z pełną szybkością procesora.

K6-III bije jednak wszystko: oprócz 64 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu układ zawiera 256 KB cache'u L2, który - jak w Celeronie - pracuje z pełną szybkością. Procesor obsługuje także trzeci poziom pamięci podręcznej na płycie głównej, ale tylko wtedy, gdy producent systemu ją tam umieści.