AMD Opteron oszczędniejszy

AMD zredukowało emisję ciepła w najnowszych procesorach Opteron, zbudowanych w technologii 90 nanometrów. Wg. producenta nowa wersja procesora generuje o 25 procent mniej ciepła w stosunku do poprzedniej generacji.

W warunkach maksymalnego obciążenia pobór mocy procesorów Opteron 90 nm i Athlon 64 ma wynieść 67 watów, natomiast jednostki Opteron 130 nm zużywają do 89 watów.

Podczas prac nad przejściem na technologię 90nm pojawił się jednak problem wycieków prądu. Tranzystory osiągnęły tak małe rozmiary, że prąd przechodził przez ich ścianki i wyciekał z procesora generując energię cieplną. Przedstawiciele AMD uważają, że upływ prądu w procesorach 90nm może skutecznie ograniczyć technologia SOI (struktury krzemowej na izolatorze). Zastosowanie jej polega na budowie układów tranzystorowych na warstwie izolacyjnej tlenku krzemu.

W 2005 r. planowane jest wyposażenie procesorów klasy Opteron w technologię zarządzania mocą, regulującą zużycie energii przez procesor w zależności od zadań realizowanych przez daną aplikację.

AMD oferuje nowe procesory Opteron w technologii 90nm w trzech wersjach: Opteron 146 przeznaczony jest dla jednoprocesorowych serwerów i stacji roboczych, Opteron 246 i 248 to procesory dla serwerów dwuprocesorowych, a Opteron 846 zaprojektowano na potrzeby serwerów czteroprocesorowych. Jednostki x46 są taktowane zegarami o częstotliwości 2 GHz, a procesory x48 pracują z szybkością 2,2 GHz.