AMD Phenom II i AM3 - pożytki z DDR3

Mający dziś swą premierę procesor AMD Phenom X3 720 Black Edition może współpracować zarówno z płytami głównymi z gniazdami DDR2 jak i tymi wyposażonymi w gniazda DDR3. Ponieważ w redakcji znalazły się także dwie płyty pomiędzy którymi różnica sprowadza się właśnie do gniazd pamięci (Asus M4A79 Deluxe z DDR2 i Asus M4A79-T Deluxe z DDR3), mogliśmy dokładnie sprawdzić jakie korzyści przynosi procesorom AMD zastosowanie pamięci DDR3.

AMD Phenom II i AM3 - pożytki z DDR3

Pierwsze testy przeprowadzone na platformie z pamięciami DDR3 wykazały znakomitą wydajność nowego Phenoma X3. Użyte moduły RAM - 1333 MHz pracujące z czasami dostępu 8-8-8-24 (CAS-TRCD-TRP) wydawały się doskonale wpływać na wydajność systemu. Jednakże zawsze istniała szansa, że jest to następstwem nie użytych modułów RAM a nowej płyty głównej z BIOSem już w pełni dostosowanym do najnowszych procesorów. Dlatego też przeprowadziliśmy dodatkowe testy na płycie z modułami DDR2 - 1066 MHz i czasach dostępu 5-5-5-15.

AMD Phenom II i AM3 - pożytki z DDR3

Płyta główna ASUS M4A79-T Deluxe stanowiła trzon naszej platformy testowej nowych procesorów AMD

Testy wydajności - pamięć

Jak widzicie w tabeli poniżej przedstawiającej kilka wyników benchmarków koncentrujących się wyłącznie na wydajności pamięci, użycie modułów DDR3 daje wykrywalne, ale bardzo niewielkie korzyści. Najciekawszym wnioskiem z testu jest wykazanie rewelacyjnej sprawności kontrolera pamięci używanego przez nas procesora. Widać to szczególnie w testach programem Sandra.

AMD Phenom II i AM3 - pożytki z DDR3

Testy wydajności - standardowe testy procesora

Sprawność samego podsystemu pamięci ma się często nijak do wyników pozostałych benchmarków, bardziej odpowiadających wydajności całej platformy w codziennych zastosowaniach. Użyta przez nas procedura testowa - standardowa dla procesorów - wykazała, że w praktyce różnice wydajności pomiędzy platformami z DDR2 i DDR3 nie istnieją. Przynajmniej sumarycznie, gdyż w poszczególnych testach da się dostrzec pewne wahania formy w jedną lub w drugą stronę. Są one jednak tak minimalne, że mogą być wynikiem błędu pomiarowego benchmarków. Jedyną nieco wyraźniejszą przewagę platforma z DDR2 uzsykuje w teście PCMark Vantage, choć i tutaj nie da się pisać o przepaści. Dla odmiany Phenom II z DDR3 wypada lepiej w teście Everest Photoworxx bardzo czułym na przepustowość pamięci.

Rankig Produktów PC World - procesory AMD i Intel