AMD Phenom X3 8750 Black Edition

Procesory AMD nie mogą konkurować z układami Intela pod względem wydajności pojedynczego rdzenia. Na tą dokuczliwą dolegliwość inżynierowie firmy znaleźli bardzo skuteczne lekarstwo - w cenie układów dwurdzeniowych konkurencji zaoferowano układy trzyrdzeniowe. Dzięki temu sumaryczna wydajność całego procesora jest co najmniej równa temu co w podobnej cenie daje nam Intel.

Procesory AMD nie mogą konkurować z układami Intela pod względem wydajności pojedynczego rdzenia. Na tą dokuczliwą dolegliwość inżynierowie firmy znaleźli bardzo skuteczne lekarstwo – w cenie układów dwurdzeniowych konkurencji zaoferowano układy trzyrdzeniowe. Dzięki temu sumaryczna wydajność całego procesora jest co najmniej równa temu co w podobnej cenie daje nam Intel.

Choć przyjęte początkowo z rezerwą AMD Phenom X3 okazały się być bardzo udanymi procesorami. Powoli zdobywają one duże grono zwolenników. Było więc tylko kwestią czasu podążenie śladami Phenomów X4 i zaoferowanie wersji Black Edition charakteryzującej się odblokowanym mnożnikiem. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo łatwe podkręcanie procesora o ile tylko w samym układzie drzemie jeszcze jakiś niewykorzystany potencjał.

Standardowo wydajność Phenoma X3 8750 Black Edition jest identyczna z tą oferowaną przez X3 8750. Porównywalną z układami Intela za podobną cenę wydajność w grach (średnią, gdyż w poszczególnych tytułach występują czasem spore różnice) i przewagę AMD tam gdzie wykorzystuje się wszystkie rdzenie. Na szczęście dla AMD, takich aplikacji dostępnych jest coraz więcej. Pobór mocy układu jest nadal dość znaczny, ale na szczęście niższy niż w przypadku większości Phenomów X4.

Specjalnością Phenoma X3 8750 Black Edition ma być podkręcanie. Odblokowany mnożnik sprawia, że zmniejszają się wymagania wobec płyty głównej, choć nie wolno zapominać o bardzo dużym obciążeniu sekcji zasilania procesora. Tym razem układ AMD spełnił pokładane w nim nadzieje. Na zwykłym układzie chłodzenia bez problemu w pełni stabilnie pracował z częstotliwością zwiększoną aż o 800 MHz (33 procent) czyli 3200 MHz.

Seria procesorów AMD Phenom X3 okazała się być strzałem w dziesiątkę a ich najwyższa wersja 8750 BE, oferuje dodatkowo bardzo duży i łatwy do osiągnięcia potencjał oc. Za nieco ponad 400 zł stanowi ona jedną z najatrakcyjniejszych ofert na rynku.

parametry:

Podstawka: AM2+

HT: 3600 MHz

Zegar: 2400 MHz

Pamięć cache L2/L3: 3 x 512/2048 MB

Zalety

  • Dobra wydajność
  • Bardzo dobra wydajność w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • Bardzo dobra podatność na podkręcanie
  • Łatwy do podkręcania (odblokowany mnożnik)
  • Przystępna cena

Wady

  • Standardowy układ chłodzenia zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu
  • Duży pobór mocy

http://www.amd.pl 410 zł