AMD Phenom X4 9550

Użytkownicy chcący wykorzystać potencjał procesora czterordzeniowego a jednocześnie nie dysponujący zbyt dużą kwotą na zakup podzespołów komputera powinni uważnie przyjrzeć się ofercie AMD.

Użytkownicy chcący wykorzystać potencjał procesora czterordzeniowego a jednocześnie nie dysponujący zbyt dużą kwotą na zakup podzespołów komputera powinni uważnie przyjrzeć się ofercie AMD.

AMD Phenom X4 9550

Informacjehttp://www.amd.pl Cena 450 zł

To właśnie tutaj znajdą najtańszy czterordzeniowy procesor na rynku - Phenom X4 9550. Układ proponowany przez AMD został wytworzony w procesie 65nm. Pracuje z nominalną częstotliwością 2200 MHz. Wyposażono go w trzy poziomy pamięci cache. L1 - oddzielna dla każdego rdzenia, o pojemności 64 KB (w sumie 256 KB), L2 - również oddzielna dla każdego rdzenia - 512 KB (w sumie 2048 KB) i L3 - wspólna dla wszystkich rdzeni procesora - 2048 KB.

AMD Phenom X4 9550

AMD Phenom X4 9550

Użytkownicy chcący wykorzystać potencjał procesora czterordzeniowego a jednocześnie nie dysponujący zbyt dużą kwotą na zakup podzespołów komputera powinni uważnie przyjrzeć się ofercie AMD. To właśnie tutaj znajdą najtańszy czterordzeniowy procesor na rynku - Phenom X4 9550. Układ proponowany przez AMD został wytworzony w procesie 65nm. Pracuje z nominalną częstotliwością 2200 MHz. Wyposażono go w trzy poziomy pamięci cache. L1 - oddzielna dla każdego rdzenia, o pojemności 64 KB (w sumie 256 KB), L2 - również oddzielna dla każdego rdzenia - 512 KB (w sumie 2048 KB) i L3 - wspólna dla wszystkich rdzeni procesora - 2048 KB. Procesor wykorzystuje łącze HT 3.0 (3600 MHz). Procesory AMD od czasu Athlona 64 wyposażono w zintegrowany kontroler pamięci. Rozwiązanie to cechuje się bardzo wysoką efektywnością pracy, ale posiada jedną wadę - uzależnia szybkość pracy pamięci od szybkości procesora. W skrajnych przypadkach zaniża to prędkość RAM nawet o kilkanaście procent. W Phenomach problem ten wyeliminowano poprzez dodanie w procesorze oddzielnej części nazywanej mostkiem północnym. Dzięki niemy RAM może pracować ze standardową prędkością. Mostek północny posiada własną częstotliwość pracy - w Phenomie X4 9550 wynosi ona 1800 MHz. Pod względem wydajności procesor AMD wypada dobrze. Nieźle sprawuje się w klasycznych aplikacjach wykorzystujących przede wszystkim wysoką częstotliwość pracy rdzenia, i bardzo dobrze w programach potrafiących pracować na wszystkich czterech rdzeniach tego procesora. Phenom nie należy za to do układów podatnych na podkręcanie. Nam udało się podnieść częstotliwość jego pracy do około 2700 MHz. Do tego zablokowany w górę mnożnik procesora sprawia, że podkręcanie wymaga dużych umiejętności i wprawy - kontrolować należy bardzo wiele parametrów pracy płyty głównej. AMD Phenom X4 9550 jest procesorem udanym, doskonale sprawdzającym się w domowym komputerze. Atutem jest na pewno także niska cena samego procesora, przeznaczonych dla niego płyt głównych i współpraca wyłącznie z tanimi pamięciami DDR2 o szybkości do 1066 MHz.

Zalety:

Dobra wydajność, szczególnie w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora

Niska cena

Wady:

Boxowy cooler zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu

Skomplikowany proces podkręcania