AMD Phenom kontra Intel Penryn - pierwszy test w Polsce

W końcu jest. Długo oczekiwany przez fanów AMD nowy Phenom, nadzieja na przerwanie dominacji Intela, który od czasów Core 2 Duo niepodzielnie panuje na rynku CPU. Czy nowy układ spełni nadzieje, czy okaże się odpowiednio wydajny i co istotne czy jego cena będzie odpowiednia do możliwości? Nie ma co czekać, dowiedzmy się. Wraz z Phenomem, AMD po raz pierwszy zaprezentowało całkowicie nową platformę Spider, która oczywiście bierze udział a naszych testach. Przeciw najwolniejszemu dostępnemu Phenomowi 9500 (2,2 GHz) wystawiliśmy podobnie wycenionego 4-rdzeniowego Core 2 Quad Q6600 i dostępnego od stycznia 2008 Penryna Q9450.

Premiera Phenoma nie jest jedynym wyjątkowym wydarzeniem jakie przygotowało dla nas AMD. Po raz pierwszy w historii producent ten zaprezentował całkowicie nową platformę sprzętową, którą nazwano Spider (Pająk). "Sieć pajęcza" oprócz nowych procesorów obejmuje także nowe chipsety oraz karty graficzne. O kartach graficznych serii Radeon HD 3850/70 możecie przeczytać w prezentowanym przez nas teście Radeon HD 3850 vs GeForce 8600 GTS - dwa razy lepsza wydajność w tej samej cenie. Jeśli chodzi o procesory Phenom to jako pierwsze trafią na rynek modele Phenom 9600 (2,3 GHz) i 9500 (2,2 GHz). Później do oferty dołączy model 9700 i 9800 taktowane z częstotliwościami 2,4 i 2,6 GHz.

AMD Phenom kontra Intel Penryn - pierwszy test w Polsce

Podstawka Phenoma AM2+ jest kompatybilna ze starszą AM2

Co nowego w Phenomie

AMD Phenom kontra Intel Penryn - pierwszy test w Polsce

Rodzina Phenomów nie do końca w komplecie. Wkrótce do oferty ma dołączyć także model 2,6 GHz, który trafi do naszych testów

Phenomy wykonane są w technologii 65 nm. AMD potwierdziło, że dopiero w okolicach połowy 2008 roku pojawią się pierwsze modele w nowym procesie technologicznym 45 nm. Producent podkreśla, że procesory Phenom są pierwszymi "prawdziwie" 4-rdzeniowymi układami. Układy Intela de facto składają się z dwóch 2-rdzeniowych procesorów zamkniętych we wspólnej obudowie. Teoretycznie powinno to powodować ich niższą wydajność, lecz czy tak jest w istocie przekonacie się analizując wyniki testów Penryna i Phenoma. Monolityczny procesor jaki przygotowało AMD nie jest konstrukcją pozbawioną wad. Szczególnie dotyczy to sfery produkcji, gdzie przy uszkodzeniu elementów rdzenia, cały procesor może być bezużyteczny.

AMD Phenom kontra Intel Penryn - pierwszy test w Polsce

Testowany model to Phenom 9500. CPU-Z rozpoznaje go prawidłowo

AMD ma jednak podobnie jak Intel wykorzystywać uszkodzone procesory . Jeśli w procesie produkcji uszkodzeniu ulegnie jeden z rdzeni, to taki układ trafi na rynek jako Phenom 3, lub nawet 2-rdzeniowy. Taka strategia powinna pozytywnie wpłynąć na opłacalność produkcji procesorów AMD. W Phenomie zastosowano nową mikroarchitekturę K10. AMD podobnie jak Intel w Penrynie wprowadziło w swoim modelu nowy zestaw instrukcji multimedialnych SSE4a (w Intelu SSE4.1). Instrukcje te są 128-bitowe, co jest istotną zmianą w stosunku do 64-bitowych instrukcji SSE obecnych w procesorach Athlon 64.

AMD Phenom kontra Intel Penryn - pierwszy test w Polsce

Zaletą nowych procesorów jest niewątpliwie ich kompatybilność ze starszymi podstawkami AM2. Mają także pasować do przyszłych AM3. Oczywiście przy zmianach podstawek automatycznie rezygnujecie z pewnych często istotnych funkcji wpływających na wydajność komputera

Niestety zestawy instrukcji AMD i Intela są ze sobą niekompatybilne, tak więc aby móc je wykorzystać do przyspieszenia określonych operacji (np. dekodowania czy kodowania wideo) producent oprogramowania będzie musiał przystosować swoją aplikację zarówno dla układów AMD jak i Intela. AMD wprowadziło także zaawansowany mechanizm pobierania danych bezpośrednio z pamięci RAM do pamięci podręcznej pierwszego poziomu L1. Omijana jest dzięki temu pamięć L2 (każdy z rdzeni ma jej po 512 KB) co ogranicza opóźnienia w dostarczaniu danych do procesora.

AMD Phenom kontra Intel Penryn - pierwszy test w Polsce

Każdy z 4 rdzeni ma po 512 KB własnej pamięci L2. Wszystkie razem współdzielą 2 MB pamięci trzeciego poziomu

Jeśli jesteśmy przy pamięci podręcznej, to AMD zastosowało pamięć podręczną L3 (współdzielone 2 MB). Pamięć ta działa także na zasadzie bufora dla pamięci systemowej co może prowadzić do niewielkiego wzrostu wydajności. Podobnie jak w Athlonach 64 i X2, także Phenom ma wbudowany kontroler pamięci (z tym, że podwójny 64-bitowy, a nie pojedynczy 128-bitowy). Współpracuje z modułami DDR2 400-1066 MHz.

Aktualizacja: 21 listopada 2007 15:07

Dodaliśmy wyniki testów procesorów w benchmarku PCMark Vantage

Wyniki testów w PCMark Vantage