AMD: "Po raz kolejny robimy rewolucję na rynku x86"

Phil Hester, szef działu technologii w AMD, ogłosił dziś, że zintegrowanie procesorów z układami graficznymi będzie największą zmianą od czasów zaprezentowania technologii x86-64. Trudno byłoby wybrać lepszy moment na tego rodzaju deklaracje - właśnie minęło trzydzieści pięć lat od pokazania się na rynku rewolucyjnego procesora 4004.

Hester oznajmił, że połączenie CPU z GPU pozwoli komputerom biurkowym osiągnąć wydajność superkomputerów. Wbrew pozorom nie jest to tylko marketingowe zagranie - nie od dziś wiadomo, że pod względem wydajności obliczeniowej w pewnych konkretnych zastosowaniach, GPU już dawno temu przegoniły procesory "do wszystkiego".

Dlatego sprzęt przyszłości będzie tak zoptymalizowany, by każdy rdzeń zajmował się swoim zadaniem (architektura heterogeniczna), dając jednocześnie użytkownikowi więcej mocy do ogólnych zastosowań i - jak deklaruje Hester - rozwiązując typowe problemy z przepustowością pamięci.

A 35 lat temu...

Dokładnie 35 lat i jeden dzień temu (7 listopada 1971 roku) Intel zaprezentował światu pierwszy programowalny układ scalony oznaczony symbolem 4004. Początki procesora sięgają roku 1969, kiedy japoński Busicom zażyczył sobie od firmy opracowania zbioru układów, które mogłyby być stosowane do różnego rodzaju obliczeń matematycznych - chodziło głównie o montowanie ich w kalkulatorze 141-PF.

Intel zdecydował się na rozwiązanie ekonomiczne i w ciągu dwóch lat stworzył cztery chipy, z których jeden (właśnie 4004) był programowalny. Pozostałe to ROM (pamięć tylko do odczytu), RAM (pamięć przechowująca dane) oraz układ odpowiadający za operacje I/O (komunikację ze światem).

W 4004 umieszczono "aż" 2300 tranzystorów - warto wiedzieć, że Core Duo ma ich prawie 300 milionów...