AMD Puma gotowa do skoku

Kilka lat temu Intel zaskoczył konkurencję wprowadzeniem na rynek pierwszej, kompletnej platformy mobilnej Centrino. Odniosła ogromny sukces i choć AMD od początku wskazywało na to, że to właśnie brak jednolitej platformy jest zaletą "zielonych" to na przestrzeni czasu zmieniono stanowisko i tak oto odczekaliśmy się pierwszej mobilnej platformy AMD - Puma. Składa się na nią nowy procesor Turion X2 Ultra, chipset 780G z dobrym rdzeniem graficznym oraz kontrolery sieci WiFi, które pochodzą od firm współpracujących z AMD. Sprawdzamy czym AMD chce zaskoczyć rynek i przekonać do siebie producentów notebooków.

Każdy liczący się producent komputerów (pomijamy firmy specjalizujące się w niszowych pecetach) chcąc przetrwać na rynku musi mieć w ofercie rozbudowaną ofertę notebooków. Udział sprzedaży komputerów przenośnych w rynkowym torcie rośnie i już w tym roku, także w Polsce kupionych zostanie więcej laptopów niż pecetów stacjonarnych. AMD na tym polu odniosło dotychczas umiarkowany sukces. Wystarczy pójść do pierwszego lepszego marketu elektronicznego i sprawdzić ile notebooków wystawionych do sprzedaży ma logo AMD, a ile Intel Centrino. Podobnie sprawa wygląda, gdy zamawiamy towar do redakcyjnych testów. Mniej więcej 80% laptopów to platformy Centrino.

Podstawowe elementy składowe platformy AMD Puma - procesor Turion X2 Ultra, chipset, karty graficzne i kontroler WiFi

Podstawowe elementy składowe platformy AMD Puma - procesor Turion X2 Ultra, chipset, karty graficzne i kontroler WiFi

Na świecie sytuacja AMD prezentuje się nieco lepiej, lecz nie da się ukryć, że do huraoptymizmu z pewnością w AMD daleko. Puma ma szansę zmienić tę sytuację. Możemy tak powiedzieć, niestety nie na podstawie testów laptopów na nowej platformie, lecz analizując składniki wchodzące w skład zapowiadanych notebooków z "Pumą". AMD w dniu dzisiejszym oficjalnie prezentuje rozwiązania technologiczne Pumy, lecz nie oznacza to, że automatycznie w sklepach pojawią się nowe komputery przenośne z Turionami X2 Ultra. Tych można się spodziewać za ok. miesiąc i mamy nadzieję że jeszcze przed ich premierą uda nam się przechwycić kilka notebooków do testów i sprawdzić, czy zapowiedzi AMD odnośnie ich osiągów znajdą potwierdzenie w praktyce.

Czym zaskoczy nas Puma

Jedną z kluczowych innowacji Pumy będą nowe procesory Turion X2 Ultra (kodowa nazwa Griffin). Niestety nie znamy pełnego obrazu jego mikroarchitektury bo AMD nie chce póki co udostępnić takich materiałów. Z naszych informacji wynika, że Turion X2 Ultra łączy cechy procesorów o mikroarchitekturze K8 i K10.

Uproszczony schemat budowy procesora AMD Turion X2 Ultra

Uproszczony schemat budowy procesora AMD Turion X2 Ultra

Z Phenomów zaczerpnięto funkcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii, lecz główne elementy mikroarchitektury samego CPU pozostały takie jak w Turionach starszej generacji. Przewidujemy, że pod względem wydajności procesor ten będzie zbliżony do starszych Turionów. CPU AMD współpracuje z pamięciami DDR2 800. Istotną nowością jest wprowadzenie szybszego interfejsu komunikacyjnego HyperTransport 3.0 (3,6 GHz), co przyczyni się do szybszej komunikacji pomiędzy procesorem i chipsetem i może pozytywnie wpłynąć na wydajność układów graficznych korzystających z pamięci operacyjnej peceta. Topowe Turiony X2 Ultra będą wyposażone w 2 MB pamięci podręcznej L2 (po 1 MB na rdzeń). To, czym AMD przegrywało z układami Intela, to stosunek wydajności do zużycia energii. W nowym Turionie położono więc duży nacisk na elementy procesora obniżające pobór mocy. Procesor ma 5 stanów zmiany częstotliwości taktowania i 3 stany zmiany napięcia rdzenia. Zarządzanie energią jest dla każdego z rdzeni oddzielne. Opakowanie procesorów X2 Ultra będzie takie samo jak poprzedników co ułatwi producentom notebooków projektowanie nowych modeli. Niestety póki co procesory te wciąż będą produkowane w procesie technologicznym 65 nm.