AMD R600 = 700 milionów tranzystorów!

Serwis DailyTech opublikował pierwszą oficjalną specyfikację procesora graficznego R600, który ma stanowić mocną odpowiedź AMD/ATI na chipsety NVIDII. Według zapowiedzi znajdzie się w nim prawie dwa razy więcej tranzystorów niż w poprzednich układach firmy ATI.

Chip ATI R520 miał 320 milionów tranzystorów, ATI R580 - 384 miliony, a AMD R600 będzie miał ich aż 700 milionów! W układzie pojawi się też 512-bitowy interfejs do pamięci GDDR3 i GDDR4.

Karty z nowym chipsetem będą sprzedawane jako Radeon X2900 XTX. W pierwszej, "referencyjnej" wersji dostępne będą one z gigabajtem pamięci GDDR4 na pokładzie. Mniej więcej miesiąc później w sprzedaży ma się pojawić model X2900 XT z 512 MB pamięci GDDR3.

Częstotliwości taktowania GPU mają zostać podane najpóźniej do końca lutego.

Aby karty pracowały w trybie Crossfire, nie będzie już konieczne instalowanie kabli łączących dwa urządzenia. Ponadto nowe Radeony mają być w pełni zgodne z HDMI, dlatego - po dokupieniu odpowiedniego monitora - możliwe będzie wykorzystanie ich do oglądania filmów HD.

Wsparcie dla R600 ma się pojawić w Catalystach 8,36. W momencie premiery mają być również dostępne sterowniki certyfikowane (WHQL). Oficjalnie karta w sprzedaży pojawi się 30 marca bieżącego roku, pierwszego próbki dostępne będą już za miesiąc, podczas targów CeBIT w Hanowerze.